PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odpowiedzialność majątkowa w związku z udzielaniem zamówień publicznych

Autor: komunikaty.pl
05-05-2016 15:05
Odpowiedzialność majątkowa w związku z udzielaniem zamówień publicznych
Fot. Fotolia

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnik samorządu terytorialnego może być pociągnięty do odpowiedzialności majątkowej w sytuacji gdy wyrządzi szkodę przy wykonywaniu władzy publicznej.

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiedzialność ponosi osoba która popełniła czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych.

Ustawa określa zasady odpowiedzialności majątkowej w razie łącznego zaistnienia następujących przesłanek:

- na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na mocy ugody zostało wypłacone przez podmiot odpowiedzialny odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa ;

- rażące naruszenie prawa, o którym mowa powyżej, zostało spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem funkcjonariusza publicznego,

- rażące naruszenie prawa zostało stwierdzone zgodnie z zakresem określonym w art. 6 ustawy wskazanej na wstępie.

Ponieważ przepisy ustawy Pzp nie przewidują aby osoby udzielające zamówień publicznych w trakcie prowadzenia procedur określonych przepisami tej ustawy wydawały decyzje czy postanowienia administracyjne ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa nie ma zastosowania. Zakres odpowiedzialności z tytułu podjętych przez urzędnika decyzji w czasie procedury udzielania zamówieniapublicznego regulowany jest przepisami ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Odpowiedzialność majątkowa w związku z udzielaniem zamówień publicznych

Zgodnie z przepisami wskazanej ustawy za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiedzialność ponosi osoba (w tym pracownik jednostki sektora finansów publicznych, któremu powierzono określone czynności przewidziane w przepisach Pzp związane z procedurą udzielenia zamówienia publicznego), która popełniła czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych. W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad udzielania zamówień publicznychorgan orzekający w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych zobowiązany jest wziąć pod uwagę stopień winy oraz skutki i stopień szkodliwości czynu. Katalog kar przewidziany w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych obejmuje: upomnienie, naganę, karę pieniężną w wysokości do trzech pensji, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP