Oddano do użytku stację uzdatniania wody w Jarocinie

Oddano do użytku stację uzdatniania wody w Jarocinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Jarocinie oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych stacji uzdatniania wody w Polsce. Całkowity koszt jej budowy wyniósł ponad 10 mln zł netto.

Możliwości produkcyjne nowej stacji uzdatniania wody w Jarocinie pozwalają na dostarczenie wody do ponad 80 proc. mieszkańców gminy Jarocin.

- To inwestycja godna XXI wieku. Dzięki najlepszym rozwiązaniom technologicznym i ciekawej bryle architektonicznej, stacja uzdatniania wody jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych tego typu w kraju - podkreślał podczas uroczystego otwarcia stacji uzdatniania wody Jerzy Wolski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

Najważniejszą cechą stacji jest zastosowana w niej technologia uzdatniania wody, która decyduje o smaku wody, jej walorach fizyko-chemicznych oraz zabezpieczeniach antybakteryjnych.

- To była niezbędna inwestycja dla gospodarki wodno-ściekowej gminy Jarocin. Kryteria unijne dotyczące jakości wody są coraz bardziej zaostrzane. Dzięki przyszłościowemu myśleniu, w Jarocinie już teraz mamy stację uzdatniania wody na europejskim poziomie - tłumaczył dalej Wolski.

Jarocińska stacja jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie. Zastosowane w niej technologie pozwalają na sterowanie i monitorowanie pracy pozostałych stacji na terenie gminy, podnosząc bezpieczeństwo i zapewniając ciągłość w dostawie wody.

- Dzięki realizacji inwestycji bez problemu spełniamy rygorystyczne normy polskie i unijne dotyczące jakości wody. Zastosowanie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań pozwala osiągać najkorzystniejsze parametrów wody wskazywane przez Ministerstwo Zdrowia - wyjaśniała Elżbieta Kostka, kierownik działu techniczno-inwestycyjnego PwiK.

Uzdatnianie wody - redukcja żelaza i manganu - odbywa się w procesie dwustopniowym przy udziale ośmiu filtrów. Stacja jest wyposażona w agregaty, które zapewniają ciągłość dostaw wody i proces filtrowania nawet w przypadku braku prądu. Ponadto jarocińską stację wyposażono w specjalne zabezpieczenia antyskażeniowe.

Koszt budowy stacji uzdatniania wody to ponad 10 mln zł netto. Pieniądze na ten cel pochodziły z preferencyjnego kredytu w ramach Programu Municipal Finance Facility wspieranego przez Komisję Europejską na zadana związane z ochroną środowiska, który gminna spółka otrzymała z Banku Ochrony Środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddano do użytku stację uzdatniania wody w Jarocinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!