XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy Kodeks Budowlany zmieni miejscowe plany zagospodarowania

Nowy Kodeks Budowlany zmieni miejscowe plany zagospodarowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy kodeks urbanistyczno-budowlany ma stworzyć ramy prawne dla współpracy gmin i inwestorów przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. O znaczeniu nowego prawa pisze dla portalu propertynews.pl Michał Pietuszko z kancelarii DLA Piper.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ("mpzp") może skutecznie zablokować lub przedłużyć proces inwestycyjny. Mimo, że brak jest przepisów które regulowałyby współpracę inwestorów i gmin zmierzającą do stworzenia nowego planu, współpraca taka stała się już powszechną praktyką. Niestety budzi ona liczne kontrowersje i jak wskazują niektóre organy kontroli może mieć charakter korupcjogenny. Potrzeba uregulowania tej kwestii została wreszcie zauważona a projektowany kodeks urbanistyczno-budowlany dopuszcza zawieranie przez gminy i inwestorów umów w sprawie urbanistycznych projektów realizacyjnych. Na obecnym etapie trudno jest jednak przesądzić czy projektowana zmiana rozwiąże obecne wątpliwości.

Problem braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyka obecnie głównie deweloperów, którzy zamierzają realizować tzw. wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, czyli obiekty których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 mkw. jak również inwestorów zaangażowanych w budowę elektrowni wiatrowych.

Po analizie projektu nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego stwierdzić można, że jego ostateczne przyjęcie nie zmieni tej sytuacji i obie grupy deweloperów nadal będą zainteresowane uchwaleniem planów miejscowych dla swoich inwestycji.

W obecnym stanie prawnym i w obliczu braku jakichkolwiek przepisów w tym zakresie wykształciły się trzy podstawowe formy współpracy inwestorów i gmin zmierzających do uchwalenia mpzp. Udział inwestora najczęściej przybiera formę darowizny środków pieniężnych, darowizny projektu planu miejscowego lub trójstronnej umowy pomiędzy gminą, inwestorem a wykonawcą projektu mpzp. O tym, jakie zmiany dla deweloperów i branży niesie nowy kodeks urbanistyczno-budowlany, czytaj więcej: w serwisie www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy Kodeks Budowlany zmieni miejscowe plany zagospodarowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!