Nowoczesne tarasy - prywatna enklawa

Nowoczesne tarasy - prywatna enklawa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tarasy ogrodowe czy werandy nie tracą nigdy na wartości jeśli chodzi o nasze ulubione miejsca wypoczynku, szczególnie latem. Wśród aktualnych projektów jednorodzinnych domów trudno znaleźć projekt bez tarasu. Warto się zastanowić, z czego wykonać taką prywatną enklawę.

Wiele kilkuletnich domów posiada takie miejsca od początku, w niektórych bywają one dobudowywane. Domownicy mają duże „pole do popisu” przy budowaniu prywatnej enklawy, bo mają możliwość zaadoptowania nie tylko tarasu, ale także jego otoczenia. Mogą zrobić to sami, mogą także wynająć firmę, która zrobi to za nich. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że zaprojektowanie i zrobienie takiego miejsca samemu, daje większą satysfakcję. A i wypoczynek jest wtedy bardziej relaksujący!

Podłoża większości tarasów do tej pory budowane były przede wszystkim z kamienia dekoracyjnego. Miało to oczywiście swoje zalety (wygląd, wygoda podczas mycia), ale miało także swoje wady, jak choćby wysokie koszty materiału, czy przenikliwy chłód, gdy pojawiła się ochota swobodnego, na bosaka stąpania po tarasie.

W ostatnim okresie coraz więcej osób przy budowaniu swojego miejsca wypoczynku decyduje się na materiały z drewna. Trendy jeśli chodzi o np. granit co jakiś czas się zmieniają. Drewno z kolei nigdy nie traci na wartości, nigdy nie wychodzi z mody. I nie mówimy tutaj jedynie o zastosowaniu go przy budowaniu tarasu ogrodowego. Wystarczy spojrzeć jaki „boom” przeżywają teraz domy z drewna. Ich właściciele doceniają prestiż i ciepło (nie tylko w sensie dosłownym) jaki niesie za sobą tego typu inwestycja. Przede wszystkim jednak, akcenty drewniane doskonale komponują się z zieloną przestrzenią naszej posesji. Myśląc o drewnie, część z nas niekoniecznie jest przekonana do trwałości tego materiału. Kamień z pewnością jest bardziej wytrzymały. Jednak nowoczesna technologia ułatwiła nam wybór, ponieważ możemy dostać drewno, które łączy ze sobą ładny wygląd i solidność materiału.

Budując taras i zastanawiając się nad wyborem drewna na podłoże zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na tę drugą cechę, bo miejsce to – szczególnie w sezonie letnim – jest mocno eksploatowane. Wygląd nie jest sprawą drugorzędną, ale z wyglądu nici jeśli materiał po kilku spotkaniach ze znajomymi przy grillu zacznie niszczeć. Zwykła deska jako produkt naturalny, po pewnym czasie traci na wartości estetycznej (znika pierwotna barwa), odkształca się i jest mało odporna na zarysowania podczas np. przesuwania krzeseł.

Rozwiązaniem optymalnym w takiej sytuacji jest zastosowanie drewna kompozytowego WPC, dzięki któremu uzyskujemy materiał nieustępujący wyglądem naturalnemu drewnu, za to o wiele bardziej trwały. WPC to kompozyt drewno-polimer, kombinacja drewnianych i naturalnych polimerowych włókien, łącząca w sobie zalety nowoczesnej technologii materiałowej - wytrzymałość i odporność polimerów z wyglądem i dotykiem drewna.

- Materiał WPC jest trwalszy od drewna, nie wymaga szlifowania, jest antypoślizgowy, bez względu na to czy jest mokro czy sucho. Jest przede wszystkim odporny na uszkodzenia. Podłoża tarasu zbudowanego z WPC nie trzeba malować i konserwować by nie niszczało – radzi Marek Maczuła, ekspert z firmy Technomac.

Deski tarasowe z materiału WPC są bezpieczne i przyjazne w użyciu. Można je dostać w odcieniach wszystkich szlachetnych gatunków drewna. – Deski tarasowe z WPC to także świetny zamiennik drewna egzotycznego. Posiadają naturalną powierzchnię i strukturę drewna. Bez obaw można je eksploatować przynajmniej piętnaście lat, są bardzo twarde i odporne na zużycie, a jednocześnie delikatne dla użytkowników. Nie zawierają PCW – dodaje właściciel Technomac.

Innowacyjny materiał o którym mowa, oczywiście znajduje zastosowanie nie tylko przy budowie ogrodowych tarasów: jest już śmiało wykorzystywany jako obrzeże basenów (antypoślizgowy), materiał na mola i pomosty czy na ścieżkę ogrodową. Deski z WPC nie reagują na promieniowanie UV, są odporne na pleśń i grzyby. W przypadku desek tarasowych wytrzymałość na obciążenie sięga nawet do 600 kg/m2.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!