Nowe zasady czasowego korzystania z nieruchomości

Nowe zasady czasowego korzystania z nieruchomości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szacuje się, że na świecie z timesharingu, czyli formy czasowej własności nieruchomości, korzysta ok. 6,4 mln osób, z czego 1,5 mln to mieszkańcy Europy. W przyszłym roku wejdą w Polsce w życie nowe przepisy dotyczące tego rodzaju ofert.

Według Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) w Polsce, timesharing polega na nabyciu prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie, oraz zobowiązaniu się do zapłaty ryczałtowego wynagrodzenia. Według innej definicji, timesharing jest sposobem korzystania z budynków lub mieszkań w celach turystycznych (sharing - to dzielenie się czymś).

Umowa timesharingowa, nazywana również umową o długoterminowy produkt wakacyjny, prowadzi do nabycia prawa do nieruchomości, którą właściciel dzieli się z innymi użytkownikami. Daje ona prawo do określonego w czasie korzystania z wakacyjnej posiadłości. Zawierając kontrakt, płacimy za korzystanie z apartamentu w atrakcyjnym miejscu jedynie przez wybrany czas, ponosząc koszty np. energii elektrycznej czy wywozu śmieci.

Szacuje się, że na świecie z tego rodzaju ofert korzysta ok. 6,4 mln osób, z czego 1,5 to mieszkańcy Europy - podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W przyszłym roku - 27 kwietnia wejdzie w życie ustawa o timeshare, która dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Oznacza to, że na terenie pozostałych krajów wspólnoty polscy konsumenci będą mieli te same prawa, a przedsiębiorcy te same obowiązki.

Ustawa rozszerza zakres obowiązywania umowy timeshare, która obecnie dotyczyć może tylko nieruchomości, a minimalny czas jej obowiązywania wynosi trzy lata. Po wejściu w życie nowych regulacji, umowa timeshare będzie mogła obejmować także inne rodzaje zakwaterowania, jak miejsca na statkach wycieczkowych, i będzie musiała być zawarta na okres dłuższy niż rok.

"Z doświadczeń UOKiK wynika, że dotychczas brak jasnych przepisów określających sposób zawierania tego rodzaju umów, wykorzystywali nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy przekazywali błędne i nierzetelne informacje o sprzedawanych produktach. W rezultacie konsumenci byli narażeni na zawieranie niekorzystnych kontraktów" - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Zgodnie z nowymi przepisami czas na odstąpienie bez podania przyczyny od umowy o timeshare został wydłużony z 10 do 14 dni od dnia jej zawarcia bądź doręczenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe zasady czasowego korzystania z nieruchomości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!