XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowe stadiony i hale się nie zwrócą. Są źle zaprojektowane

Nowe stadiony i hale się nie zwrócą. Są źle zaprojektowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Koszty poniesione na nowe obiekty sportowe nigdy się nie zwrócą, nie mówiąc już o zarabianiu na nich. Mówimy raczej o pokryciu kosztów eksploatacyjnych i co najwyżej gromadzeniu funduszu na modernizacje - mówi Kacper Kozłowski z Investment Support.

Czy pańskim zdaniem samorządy w Polsce potrafią aktywnie gospodarować swoim majątkiem jakim są hale sportowe czy stadiony? Mówi się, że gdyby nie operatorzy – samorządy nie miałyby szans na wypromowanie takich miejsc.

Kacper Kozłowski, dyrektor ds. projektów Investment Support: Na ogół potrafią, ale nie daje im się możliwości popisania w tej materii. Nie jest błędem niewyłonienie operatora, który zarządzać miałby obiektem sportowym. Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z dwoma modelami gospodarowania halami czy stadionami, tak jak na najbardziej rozwiniętym rynku - USA. Pierwszy to powołanie w drodze przetargu profesjonalnego operatora, drugi zakłada powierzenie jednostce miejskiej lub spółce miejskiej, kierowania obiektem. Tak rzecz się ma chociażby w przypadku Ergo Areny.

W przypadku stadionów jest jeszcze model polegający na oddaniu zarządzania klubowi – w Polsce dobrym przykładem jest choćby Legia czy Lech. Kluczem do sukcesu staje się powołanie aktywnego zespołu sprzedażowego. Grupa takich osób zadba o organizacje i pozyskanie nie tylko imprez masowych, ale również konferencji biznesowych czy targów, a te są gwarantem przychodów. Taką grupę można bez problemu zorganizować w spółce komunalnej.

Czytaj też: Nie ma problemu zysków z hal i stadionów?

Przychody są wtedy na tyle pokaźne, że obiekt byłby w stanie na siebie zarobić?

Chciałbym tutaj bardzo wyraźne podkreślić, że koszty poniesione z tytułu wybudowania takiego obiektu nigdy się nie zwracają, nie mówiąc już o zarabianiu na nich. Mówimy raczej o pokryciu kosztów eksploatacyjnych i co najwyżej gromadzeniu funduszu na modernizacje. Na samym obiekcie trudno jest zarabiać jak np. na biurowcu czy galerii handlowej. Generalnie duże stadiony (jak te na Euro 2012), duże hale jak Ergo, Atlas czy budowane Czyżyny i centra kongresowe – jak te budowane w Katowicach, przyczyniają się do zwiększenia obłożenia hoteli i restauracji w poszczególnych miastach i to tam będą osiągane prawdziwe zyski, których nie byłoby bez tych obiektów.

Więcej na ten temat w serwisie Portalsamorzadowy.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe stadiony i hale się nie zwrócą. Są źle zaprojektowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!