PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niskie ceny w przetargach publicznych to duży problem

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
12-11-2011 08:23

W Polsce stosowanie rażąco niskich cen w przetargach publicznych jest znaczącym problemem. Najnowszym i głośnym przykładem była najtańsza cena za wykonanie prac na autostradzie A2 przez chińskie konsorcjum Covec, które w efekcie nie było w stanie ukończyć inwestycji. Na pytanie „gdzie leży problem” próbuje odpowiedzieć Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza w najnowszej analizie Witolda Jarzyńskiego.

Oprócz wspomnianego chińskiego konsorcjum Covec, wcześniej zarzuty dotyczące rażąco niskich cen kierowane były przeciwko największym polskim i zagranicznym firmom - np. Mostostal, czy Budimex. Ale jak twierdzi Witold Jarzyński tamte sprawy nie wzbudziły jednak takiej uwagi jak sprawa konsorcjum z Chin, która zainspirowała nawet Komisję „Przyjazne Państwo” do przygotowania projektu nowelizacji ustawy. Tak jak w przypadku innych „medialnych” zmian prawa, tak i w tym przypadku ekspert z Fundacji FOR ocenił je w całości negatywnie.
- Zamiast zmieniać przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych ustawodawca powinien dać możliwość wykonawcom bronienia swoich prawa przed sądem. Należy więc obniżyć maksymalną kwotę opłaty od skargi na orzeczenia KIO z zaporowej dla małych firm kwoty 5 mln zł na 100 tys. zł, tak, aby orzeczenia Izby dla wykonawców nie były ostateczne a procedura odwoławcza w wielu przypadkach 1-instancyjna – czytamy w analizie.

Pozacenowe kryteria wyboru

Jak wynika z analizy Witolda Jarzyńskiego w 2004 roku jedynie 29 proc. przetargów publicznych było rozstrzyganych tylko w oparciu o kryterium ceny. Dzisiaj w 9 na 10 przetargach cena jest jedynym kryterium wyboru oferty. Znaczący skok zastosowania tego kryterium zanotowaliśmy po wejściu Polski w struktury Unii Europejskie, kiedy to zwiększyła się ilość wydawanych pieniędzy za pośrednictwem systemu zamówień publicznych, co skutkowało również bardziej szczegółowymi i częstymi kontrolami. Urzędnicy zaczęli więc coraz częściej stosować obiektywne, przejrzyste a co za tym idzie i bezpieczne kryterium ceny.

- Zastosowanie kryterium ceny nie oznacza automatycznie, iż zamawiający nie zwraca uwagi na inne czynniki (warunki). Tak więc jeżeli zamawiający należycie ustali warunki przetargu, to wyłączne zastosowanie kryterium ceny nie sprawi, iż zamówienie będzie wykonywane przez podmiot nieprofesjonalny – twierdzi ekspert FOR.

Jego zdaniem nie we wszystkich przetargach wystarczy określenie warunków przetargu. W celu profesjonalizacji zamówień publicznych należy rozważyć rozszerzenie katalogu obowiązkowych kryteriów wyboru oferty w odniesieniu do różnego rodzaju zamówień publicznych (np. zamówienia o charakterze intelektualnym). - Dodatkowo, należy być świadomym tego, iż wprowadzenie dodatkowych kryteriów wyboru oferty nie zmieni sytuacji, w której w przetargach wygrywać będzie w większości wykonawca oferujący najniższą cenę - podkreśla ekspert.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP