XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NIK zakończyła audyt nt. partnerstwa publiczno-prywatnego

NIK zakończyła audyt nt. partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

NIK zakończyła audyt dot. partnerstwa publiczno-prywatnego. Kontrola jest przełomowa i ma pomóc w znoszeniu barier w stosowaniu PPP w Polsce - uważa wiceszef NIK Marian Cichosz. Według prezes Fundacji Centrum PPP te bariery to np. zachowawcza i nieracjonalna postawa władz publicznych.

Do spotkania kontrolerów z ekspertami doszło po zakończeniu kompleksowego audytu NIK w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Naszym celem jest nie tylko identyfikowanie nieprawidłowości, ale także pomoc tym, których kontrolujemy" - tłumaczył wiceszef NIK Marian Cichosz podczas panelu.

Obok przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli w spotkaniu wzięli udział m.in.: reprezentanci ministerstwa gospodarki, ministerstwa rozwoju regionalnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Z materiałów udostępnionych PAP przez wydział prasowy NIK wynika, że udział Polski w europejskim rynku partnerstwa publiczno-prywatnego szacuje się na 1,7 proc., podczas gdy w Hiszpanii jest to 11 proc., a dla Wielkiej Brytanii - lidera w tym zakresie - 53 procent.

Według relacji ze spotkania przekazanej PAP wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni, że partnerstwo stymuluje rozwój gospodarczy. Podczas panelu przekonywano, że partnerstwo jest korzystne zarówno dla podmiotów publicznych, jak i inwestorów prywatnych i dlatego tak ważna jest jego popularyzacja w Polsce.

Dyskutanci mieli natomiast różne opinie na temat przyczyn małej popularności PPP w Polsce.

Reprezentująca ministerstwo gospodarki Ewa Swędrowska-Dziankowska przedstawiła różne formy popularyzacji partnerstwa realizowane przez resort, m.in.: internetową bazę projektów PPP, szkolenia dla pracowników administracji publicznej, konferencji i misji promocyjnych.

Zdaniem prezes Fundacji Centrum PPP Ireny Herbst prowadzone przez ministerstwo działania są jednak mało efektywne. Według niej w latach 2009-2011 podmioty publiczne opublikowały 144 ogłoszenia o wybór partnera prywatnego, z czego zaledwie 24 zakończyło się podpisaniem umowy.

Wśród przyczyn małej popularności modelu partnerstwa Herbst wymieniła: brak wiedzy, brak jednolitych standardów i procedur, zachowawczą i nieracjonalną postawę władz publicznych.

"Mam na myśli próbę przerzucenia na inwestorów prywatnych całego ryzyka, i to często bez żadnych dodatkowych korzyści. To kończy się najczęściej tak, że po prostu nikt nie zgłasza się do przetargu" - przekonywała prezes Fundacji Centrum PPP.

Jak powiedziała Herbst, najbardziej negatywną tendencją po stronie administracji publicznej jest dążenie do cięcia kosztów za wszelką cenę, co przejawia się przede wszystkim w rezygnowaniu z usług doradczych.

Znaczenie roli doradcy podkreślała też w swojej wypowiedzi Agnieszka Szymczyk z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Argumentowała, że udział doradcy jest jednym z kryteriów oceny projektu ubiegającego się o dofinansowanie w EBOiR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NIK zakończyła audyt nt. partnerstwa publiczno-prywatnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!