Nie radzimy sobie na budowach NATO

Nie radzimy sobie na budowach NATO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większość strategicznych projektów NATO w Polsce jest już opóźniona. Z tego powodu możemy stracić kolejne inwestycje sojuszu, który i tak inwestuje już przede wszystkim w Rumunii i Bułgarii. Formalnie NATO nie przewiduje karania niesolidnych koalicjantów.

Do tej pory Sojusz zaplanował w Polsce inwestycje warte ponad 3,3 mln zł. Tych kontraktów na pewno nie stracimy. Największe z nich to unowocześnienie siedmiu lotnisk, pięciu wielkich składów paliwowych i dwóch portów wojennych. W czwartek posłowie Sejmowej Komisji Obrony największe zastrzeżenia mieli do opóźnień na sojuszniczych budowach - informuje "Rzeczpospolita".

Już wiadomo, że nie uda się w porę zakończyć przebudowy portu wojennego w Świnoujściu, bo MON nie potrafiło się dogadać z energetyką w sprawie przeniesienia linii wysokiego napięcia, przeszkadzających w budowie. Ze znacznym opóźnieniem ruszyła budowa składów paliwowych. Start tej inwestycji zablokowały protesty niemieckich firm niezadowolonych z wyników przetargu. Interweniować musiało dowództwo sojuszu.

Terminów nie udało się dotrzymać na budowie posterunków radarowych dalekiego zasięgu, bo MON uwikłało się w targi z samorządami. Dwukrotnie przekładano też termin otwarcia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Bogdan Klich, szef resortu obrony, zapewnia, że centrum dokończone zostanie w przyszłym roku - wymienia "Rz".

Stoi budowa lotniczych i morskich ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Projektów inwestycyjnych nie można uzgodnić z NATO, bo według polskich przepisów to obiekty tajne, a sojusz może rozmawiać na temat przedsięwzięć najwyżej "zastrzeżonych".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie radzimy sobie na budowach NATO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!