Nie można siłą obniżyć cen materiałów budowlanych

Nie można siłą obniżyć cen materiałów budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Przemysław Gosiewski poinformował, że "rząd ma determinację, by doprowadzić do obniżenia cen materiałów budowlanych w Polsce". Już został powołany zespół międzyresortowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministerstw: budownictwa, środowiska, rozwoju regionalnego i transportu, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), który ma zająć się sprawą.

- Z informacji posiadanych przez nas wynika, że szybki wzrost inwestycji w ostatnim okresie i związane z tym zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane spowodowało wystąpienie niedoborów niektórych wyrobów na polskim rynku - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" Katarzyna Frąc z UOKiK.

- Z uwagi na wieloletnią słabą koniunkturę, krajowi producenci nie podejmowali wystarczających inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych. Tym samym, obecna sytuacja na rynku charakteryzująca się stałą podażą i wyraźnie zwiększonym popytem, spowodowała podnoszenie cen na materiały budowlane. W takiej sytuacji rynkowej jest mało prawdopodobne, aby wzrost cen wynikał z praktyk ograniczających konkurencję - dodała.

Katarzyna Frąc podkreśla też, że UOKiK nie jest urzędem do spraw cen. - Działamy wyłącznie w ramach ustawowych kompetencji a te pozwalają nam na ingerencję w wolny rynek tylko wówczas, gdy przedsiębiorcy zawarli niedozwolone porozumienie albo silny gracz rynkowy nadużywa swojej pozycji - mówi na łamach dziennika. - Nie możemy na przykład nakazać przedsiębiorcom stosowania cen na określonym poziomie.

Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów też podkreśla, że nikt nie może ingerować w to, jak kształtują się ceny u wytwórców cegły czy cementu. - Przygotowaliśmy projekty zakładający przedłużenie obowiązywania przepisów o zwrocie różnicy podatku VAT na materiały budowlane oraz preferencyjnej 7-proc. stawce VAT na budownictwo społeczne - i tylko takie działanie możemy podejmować, żeby koszty w budownictwie nie rosły - dodaje w "DZ".

Prezes Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski przekonuje, że ceny materiałów budowlanych rosną też z powodu wzrostu kosztów ich produkcji. Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w pierwszym kwartale br. produkcja tak niezbędnych dla budownictwa produktów jak cement, wapno oraz gips wzrosła ponaddwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mimo to nie jest wystarczalna - podaje "Dziennik Zachodni".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie można siłą obniżyć cen materiałów budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!