NBP: nieznaczny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym

NBP: nieznaczny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W drugim kwartale nieznacznie rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym, na wtórnym raczej się nie zmieniały- wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Bank podał też, że spada ilość kredytów w obcych walutach zaś ilość kredytów zagrożonych jest stabilna i wynosi 3,4 proc.

Według komunikatu NBP, podobnie jak w poprzednich kwartałach na rynku nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza biurowych, utrzymywała się nierównowaga pomiędzy popytem na przestrzeń, a zwiększającą się podażą, wynikającą z realizacji nowych projektów inwestycyjnych. "Skutkowało to wysoką stopą pustostanów w sektorze biurowym" - podaje bank centralny.

Sektor nieruchomości mieszkaniowych pozostawał zrównoważony w II kwartale 2015 roku, mimo ponownego wzrostu liczby mieszkań oczekujących na sprzedaż - zaznaczono w komunikacie banku centralnego.

Według NBP, ceny ofertowe metra kwadratowego mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały nieznaczne wzrosty.

"Ceny transakcyjne m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych Warszawy i siedmiu miast nieznacznie wzrosły, natomiast na rynkach wtórnych były stabilne. Jedynie w Warszawie na rynku wtórnym ponownie odnotowano obniżanie się cen, związane ze sprzedażą większej liczby mieszkań o słabszej jakości lub lokalizacji" - głosi komunikat NBP.

"We wszystkich analizowanych miastach ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym. Realne średnie ceny transakcyjne m kw. mieszkania (deflowane CPI) wykazywały niewielki wzrost zarówno w segmencie rynku pierwotnego, jak i wtórnego, co wynikało z deflacji" - dodaje NBP.

Bank centralny podaje też, że stawki najmu w dużych miastach wykazywały niewielki wzrost, a średnie dostępności kredytów oraz mieszkań w dużych miastach wzrosły. Wpłynęły na to, według NBP, stabilne ceny nieruchomości, niskie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych, a przede wszystkim wzrost dochodów nominalnych.

"Średnia dostępność mieszkania w największych miastach wzrosła do poziomu 0,86 m kw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, tj. była większa o 0,37 m kw. względem minimum z III kw. 2007 r." - głosi komunikat banku centralnego.

Akcja kredytowa banków była stabilna - podaje też NBP. "Stan zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrósł, co było konsekwencją wypłat kredytów złotowych oraz wysokiej wartości stanu kredytów mieszkaniowych walutowych na skutek wysokiego kursu PLN/CHF" - głosi komunikat.

Bank centralny informuje także, że "w strukturze walutowej portfeli banków od 2012 r. systematycznie spada udział kredytów nominowanych w walutach obcych, co jest zjawiskiem korzystnym z punktu widzenia stabilności finansowej i makroekonomicznej".

"Jest to wynikiem zarówno zaprzestania udzielania tych kredytów, jak również skracającej się ich zapadalności (wcześniejsze spłaty i refinansowanie). Mimo sprzedaży firmom windykacyjnym wierzytelności o obniżonej jakości udział kredytów mieszkaniowych uznanych za zagrożone jest stabilny i wynosi ok. 3,4 proc." - głosi komunikat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: nieznaczny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!