XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Narodowy Plan Rewitalizacji trafi pod obrady rządu w połowie 2015 r.

Narodowy Plan Rewitalizacji trafi pod obrady rządu w połowie 2015 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Narodowy Plan Rewitalizacji zostanie przedstawiony Radzie Ministrów w połowie 2015 r. - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski. Na rewitalizację miast i obszarów wiejskich trafi z polityki spójności na lata 2014-2020 ok. 25 mld zł.

Narodowy Plan Rewitalizacji (NPR) ma być odpowiedzią na niekorzystne procesy, jakie zachodzą na obszarach zurbanizowanych. Chodzi m.in. o tzw. rozlewanie się miast, czyli chaotyczne rozpraszanie zabudowy, wyludnianie się centrów, spadek liczby mieszkańców niektórych miast, dominację transportu prywatnego nad publicznym czy zanieczyszczenie powietrza. Promowana ma być też niskoemisyjność i odnawialne źródła energii.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce zakończyć wewnętrzne uzgodnienia w sprawie NPR na przełomie 2014 i 2015 r.

Pieniądze na inwestycje rewitalizacyjne - jak podkreślił Orłowski - mają być zapewnione w programach regionalnych oraz krajowych. "Warto dodać, że w nowej edycji regionalne programy operacyjne będą dwufunduszowe, tzn. finansowane zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego" - zaznaczył.

Orłowski zauważył, że projekty rewitalizacyjne nie mogą się ograniczać tylko do renowacji obiektów. "Powinny objąć przede wszystkim aktywizację społeczną, wsparcie przedsiębiorczości, samozatrudnienia, rozwijanie oferty edukacyjnej i szkoleniowej oraz zapobieganie bezrobociu. Co ważne, w nowej perspektywie rewitalizacja będzie dotyczyć nie tylko miast, ale też wymagających odnowy obszarów wiejskich czy miejsko-wiejskich" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju.

W nowym rozdaniu pieniędzy unijnych - jak zaznaczył - projekty rewitalizacyjne będą finansowane nie tylko w formie dotacji, ale też instrumentów zwrotnych (np. pożyczek). Oznacza to zwiększenie możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na przedsięwzięcia z sektora prywatnego.

Z instrumentów zwrotnych na tego rodzaju projekty można było korzystać w starej perspektywie unijnej w ramach tzw. inicjatywy Jessica, która wystartowała w 2010 r. Jak podkreślił Bank Gospodarstwa Krajowego, program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. "Wartość złożonych wniosków trzykrotnie przekroczyła dostępną pulę środków" - poinformował BGK. Program był wspomagany środkami unijnymi.

W sumie sfinansowano 80 miejskich projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 680 mln zł. Do najciekawszych przedsięwzięć bank zaliczył m.in. rewitalizację dworca PKP w Sopocie oraz powstanie nowoczesnej placówki kultury, łączącej funkcje wystawiennicze i edukacyjne, w zabytkowym budynku dawnego Dworca Morskiego w Gdyni.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk prof. Tadeusza Markowskiego lepiej byłoby, gdyby środki na projekty rewitalizacyjne w nowej perspektywie unijnej były w jednym programie. "Byłoby łatwiej po nie sięgać" - ocenił w rozmowie z PAP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowy Plan Rewitalizacji trafi pod obrady rządu w połowie 2015 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!