Największe transakcje inwestycyjne na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku

Największe transakcje inwestycyjne na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według szacunków Jones Lang LaSalle, łączna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła w 2012 r. w przybliżeniu 2.75 mld euro. To wynik równy rezultatowi osiągniętemu w bardzo dobrym dla rynku roku 2011 (również około 2.75 mld euro) i znacząco wyższy od wyniku zanotowanego w 2010 (1.98 mld euro).

76 proc. całkowitej wartości transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 r. przypadło na Polskę. Inwestorzy (przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii) koncentrowali swoją uwagę na prestiżowych obiektach biurowych i handlowych, a wśród lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, na którą przypadło 55 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Największą transakcją inwestycyjną w 2012 r. była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo - biurowego Złote Tarasy za 475 mln euro.

W ostatnich dwóch latach inwestycyjny rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce charakteryzował się zrównoważonym rozwojem, co znalazło odzwierciedlenie w stabilnym wolumenie transakcji na poziomie 2.75 mld euro, zarejestrowanym w 2011 i 2012. Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji zrealizowanych w 2012 na rynku nieruchomości biurowych wynosi 1.08 mld euro (39.5 proc. całkowitego wolumenu), handlowych - 1.07 mld euro (39.0 proc.), magazynowych - 0.5 mld euro (17.8 proc.), hotelowych - 0.1 mld euro (3.7 proc.). Łącznie w analizowanym roku zarejestrowano 17 transakcji na rynku nieruchomości biurowych, 13 w obszarze nieruchomości handlowych, 10 - przypadku magazynowych. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się dobrze zlokalizowane, prestiżowe projekty w Warszawie oraz w największych miastach regionalnych.

- Uwaga inwestorów instytucjonalnych koncentruje się przede wszystkim na stabilnych i bezpiecznych aktywach, zlokalizowanych, w przypadku nieruchomości biurowych, w Warszawie, ze szczególnie mocną pozycją centrum, a dla nieruchomości handlowych - w kilku największych miastach regionalnych. Udział stolicy w całkowitym wolumenie transakcyjnym wyniósł w 2012 r. ponad 55 proc., a 4 z 5 największych ubiegłorocznych transakcji dotyczyło obiektów zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych obszarach Warszawy. W przypadku nieruchomości magazynowych, inwestorzy preferują nowe budynki w najlepszych lokalizacjach logistycznych, tj. w pobliżu największych aglomeracji, z dobrym dostępem do głównych arterii drogowych: A1, A2 i A4, najlepiej wynajęte na długi okres stabilnym finansowo najemcom. Dostrzegamy również zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami - biurowcami poza centrum Warszawy lub w głównych miastach regionalnych, dominującymi centrami handlowymi w mniejszych miastach, czy wreszcie magazynami w lokalizacjach mniej atrakcyjnych pod względem komunikacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich nieruchomości, kupujący oczekują znacznego dyskonta cenowego - mówi Rafał Kosoń, Konsultant w Dziale Rynków Kapitałowych, Jones Lang LaSalle.

Największy udział w transakcyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2012 r. stanowili kolejno inwestorzy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Udział polskiego kapitału w łącznym wolumenie inwestycyjnym w 2012 r. wyniósł niewiele ponad 5 proc.

Eksperci Jones Lang LaSalle oczekują , że wolumen transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku będzie zbliżony do poziomu zarejestrowanego w ostatnich dwóch latach.

- Z wyłączeniem Rosji, Polska jest dominującym rynkiem regionu Europy Środkowej i Wschodniej - CEE - pod względem aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych. Z wynikiem 2.75 mld euro, wartość transakcji w Polsce w 2012 r. stanowiła ponad 76 proc. łącznej wartości transakcji zrealizowanych w CEE w 2012 r. Tak duża przewaga nad pozostałymi rynkami regionu została osiągnięta dzięki stabilnej sytuacji makroekonomicznej oraz ciągle solidnej kondycji sektora bankowego czyli głównego pożyczkodawcy na rynku nieruchomości. Ponadto, Polska została uznana w ubiegłym roku za najbardziej transparentny rynek nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, zbliżając się tym samym w obszarze przejrzystości rynku, do czołówki państw zachodnioeuropejskich. To potwierdzenie, że polski rynek rozwija się dynamicznie i przez coraz większą liczbę inwestorów instytucjonalnych postrzegany jest jako kluczowy dla ich działalności inwestycyjnej. Zakładamy, że Polska utrzyma pozycję lidera w regionie CEE w 2013 roku, jak również w kolejnych latach - podsumowuje Rafał Kosoń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największe transakcje inwestycyjne na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!