Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nadchodzą wielomiliardowe inwestycje. Jak im podołać?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-02-2014 21:46

Rozpoczynająca perspektywa nowego budżetu unijnego jest związana z planami wielomiliardowych inwestycji infrastrukturalnych. Dlatego nie brakuje pytań o to, czy uda się uniknąć problemów, które towarzyszyły przedsięwzięciom w ubiegłych latach.

O planach dotyczących inwestycji w polską infrastrukturę dyskutowano podczas jednej z debat, która odbyła się w trakcie konferencji „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski”. Organizatorem konferencji była Grupa PTWP, wydawca portalu wnp.pl oraz Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł.
Krzysztof Niemiec, wiceprezes spółki Track Tec, jednego z największych krajowych producentów podkładów i rozjazdów kolejowych, ocenił, że dostawcy są przygotowani na potrzeby rynku. Wskazał przy tym, że w ostatnich latach spółka zwiększyła produkcję podkładów z 300 do 900 tys. sztuk rocznie.

W opinii Niemca, większe ryzyko w realizacji inwestycji leży po stronie wykonawców. Dotyczy to zwłaszcza projektów kolejowych, współfinansowanych jeszcze ze starego budżetu UE. W najbliższych dwóch latach spodziewana jest olbrzymia kumulacja robót związana z ich finalizacją.

Niemiec podkreślił, że przy braku odpowiedniego planowania może dojść do dużych problemów logistycznych na budowach. Zagrożona jest także jakość prowadzonych prac, co jest związane ze słabą kondycją finansową branży budowlanej oraz niskimi cenami kontraktów kolejowych.

Alfred Watzl, członek zarządu polskiej filii Strabaga, zwrócił uwagę na rolę, jako dla gospodarki odgrywa budownictwo. Wskazał, że według statystyk w 2012 r. średnie zatrudnienie w branży budowlanej wynosiło 1,2 mln osób, a łącznie z kooperantami sektor generował 2,5 mln miejsc pracy.

Tymczasem średnia rentowność firm wykonawczych miała ujemną wartość na poziomie 1,6 proc. Watzl podkreślił, że państwo powinno być zainteresowane tym, aby budownictwo znajdowało się w dobrej kondycji, gdyż ma to niebagatelny wpływ na rynek pracy.

Stąd - zdaniem przedstawiciela Strabaga - potrzeba zmiany zasad rządzących polskim budownictwem. Watzl przyznał, że po negatywnych wydarzeniach ostatnich latach nareszcie rozpoczął się dialog pomiędzy wykonawcami a GDDKiA.

W jego opinii, aby uniknąć powtórki problemów na budowach, należy spełnić dwa główne warunki. Pierwszy to prekwalifikacja wykonawców. Tak, aby inwestycje realizowały firmy z rzeczywistym potencjałem, a nie popularne „teczki”. Natomiast drugi warunek to sprawiedliwy podział ryzyka pomiędzy stronami kontraktu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP