Na wschodzie kraju potrzebne inwestycje gazowe za miliardy złotych

Na wschodzie kraju potrzebne inwestycje gazowe za miliardy złotych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dotychczas główne inwestycje sieciowe toczyły się na zachód od linii Wisły. Z tego powodu część wschodnich regionów Polski to miejsca o wciąż trudnym dostępie do gazu ziemnego. O inwestycjach we wschodniej Polsce, skąd wziąć na nie pieniądze, mówi portalowi wnp.pl Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

Dotychczas główne inwestycje sieciowe toczyły się na zachód od linii Wisły, czy teraz należy się spodziewać większych "ruchów" po prawej stronie naszej największej rzeki? Jeśli tak, to gdzie? Jakie najważniejsze inwestycje gazowe we wschodniej części kraju?

- W tej części Polski główną inwestycją, którą planujemy, jest gazociąg Polska - Litwa przebiegający przez teren województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Gaz-System wspólnie z litewskim partnerem zabiega o pozyskanie dofinansowania unijnego dla tego projektu. Realizacja tej inwestycji pozwoli wzmocnić integrację i poszerzyć możliwości zakupu gazu dla uczestników rynku gazu na Litwie i w całym regionie bałtyckim. Projekt ten ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw oraz zapewnienie swobody wyboru kierunku dostaw dla państw regionu Morza Bałtyckiego. Przyznanie dofinansowania dla tego projektu pomoże też w realizacji strategicznych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej, w tym integracji odizolowanych rynków gazu krajów bałtyckich z unijnym rynkiem gazu.

Pozostałe inwestycje realizowane we wschodniej Polsce obejmują zadania związane z rozbudową i wzmocnieniem krajowego systemu przesyłowego w tej części kraju. Są to między innymi zadania modernizacyjne na magistrali Rembelszczyzna - Wronów- Rozwadów - Jarosław - Hermanowice. W

planie rozwoju, który przyjęliśmy na lata 2014 - 2023 duże znaczenie ma tzw. wschodnia nitka korytarza Północ - Południe w Polsce, na którą składają się następujące projekty: tłocznia gazu na Rembelszczyźnie, gazociągi: Rembelszczyzna - Wola Karczewska, Wola Karczewska - Wronów, węzeł Wronów, gazociągi: Rozwadów - Końskowola - Wronów, Jarosław - Rozwadów, Hermanowice - Jarosław i Hermanowice - Strachocina.

Co z połączeniem ze Słowacją? Na jakim etapie są prace? Kiedy należy się spodziewać efektów?

- Jeśli chodzi o połączenie Polska - Słowacja to wspólnie ze słowackim operatorem z Eustream opracowaliśmy wniosek do krajowych urzędów regulacji energetyki w sprawie wydania decyzji o transgranicznej alokacji kosztów dla tego projektu.

Równolegle przygotowujemy się do zapewnienia finansowania tego projektu przy współudziale funduszy UE.

Skąd finansowanie potrzebnych inwestycji? Regiony wschodnie naszego kraju należą do najuboższych, czy to oznacza że można liczyć na więcej środków z UE?

- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uznał za uzasadnione nakłady inwestycyjne w wysokości 7,1 mld zł w perspektywie do 2018 r. Przy realizacji nowego planu inwestycyjnego - podobnie jak przy zrealizowanych już projektach - staramy się pozyskiwać środki z funduszy unijnych, między innymi z programu Connecting Europe Facility (CEF) i nowej perspektywy POIŚ. Będziemy chcieli też finansować nasze nowe inwestycje z europejskich instytucji finansowych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

W czerwcu podpisaliśmy już umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na finansowanie projektowanego obecnie gazociągu Lwówek - Odolanów. Finansowanie nowych inwestycji oparte będzie m.in. na istotnym wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej, która pozytywnie ocenia nasz dotychczasowy sposób wspierania rozwoju rynku w regionie. Wszystkie elementy programu inwestycyjnego są niezwykle ważną częścią europejskiej polityki spójności i bezpieczeństwa energetycznego i są wspierane przez Unię Europejską.

Dariusz Malinowski

Inwestycje w przesyle gazu czy realizacja ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego połączeń będą tematami dyskusji podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 18-19 września 2014 r. w Białymstoku
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na wschodzie kraju potrzebne inwestycje gazowe za miliardy złotych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!