XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na rynku pierwotnym niewiele apartamentów

Na rynku pierwotnym niewiele apartamentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Warszawie na rynku pierwotnym jest w tej chwili do nabycia ok. 19 tys. apartamentów, w Krakowie - 8 tys., w Poznaniu - 4,6 tys. Zdaniem eskpertów, ten segment rynku jest jednak wyjątkowo stabilny.

Według agencji Emmerson, we Wrocławiu liczbę apartamentów szacuje się na 7,2 tys., a w Gdańsku na 5,3 tys.

Średnie ceny mkw. w inwestycjach apartamentowych wynoszą, według Emmersona: w Warszawie 11,8 tys. zł, w Gdańsku 9,8 tys., w Krakowie - 9,6 tys., w Poznaniu 8,7 tys., we Wrocławiu - 8,6 tys. zł.

Zdaniem analityków obecne czasy nie sprzyjają budowie tego typu obiektów. W trzecim kwartale co prawda liczba apartamentów na rynku się zwiększyła, ale udział rynkowy zmalał. "Wynika to z faktu, że liczba wprowadzanych na rynek apartamentów rosła w ostatnim czasie wolniej od całkowitej oferty nowych mieszkań. Sytuacja na rynku nieruchomości w dużej mierze zależy od ogólnej sytuacji gospodarczej" - uważa Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu Emmerson.

"Trzeba dodać, że firmy deweloperskie starają się dzisiaj być bardziej ostrożne. W pamięci mają jeszcze rok 2009, kiedy to sprzedaż mieszkań w naszym kraju wyraźnie spadła. Wówczas część przedstawicieli branży w wyniku nie do końca przemyślanych inwestycji znalazła się w tarapatach" - podkreśla Skoczeń.

W kilku skrajnych przypadkach doszło nawet do bankructw przedsiębiorstw. "Rynek na apartamenty w okresie boomu był w dużym stopniu napędzany oczekiwaniem dalszego wzrostu cen. Niemałą część nabywców stanowili w związku z tym inwestorzy spoza Polski, kuszeni przez niektórych miejscowych i zagranicznych doradców wysokimi zwrotami z inwestycji" - powiedział PAP Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej REAS.

Obecnie, rozpoczynając nowe projekty, deweloperzy skłaniają się raczej ku tym najbardziej pewnym. Skutkiem tego większość obecnie realizowanych inwestycji składa się z najbardziej popularnych dwu- oraz trzypokojowych mieszkań, w średnich cenach. W związku z tym w najbliższej przyszłości należy się spodziewać kontynuacji obecnej tendencji - powolnego przyrostu oferty lokali z wyższej półki cenowej. Większa liczba apartamentów trafi na rynek zapewne dopiero wtedy, gdy sytuacja gospodarcza trwale się poprawi, a Polacy będą bardziej skłonni do zakupów.

Zdaniem dr Pawła Grząbki, prezesa zarządu CEE Property Group, rynek apartamentów żyje własnym życiem - jest najmniej ze wszystkich segmentów rynku wrażliwy na wahania koniunktury czy kryzysy gospodarcze.

Popyt na apartamenty jest w miarę stały. Okres po 2008 roku nie zachęcał deweloperów do rozpoczynania nowych projektów, ponieważ sprzedawali oni jeszcze lokale z posiadanej puli, ale to nie znaczy, że po 2008 r. zniknął popyt na tego typu mieszkania. Obecny przyrost oferty to efekt wyczerpywania się zapasów apartamentów, a nie jakieś nadzwyczajne ożywienie popytu - powiedział PAP Paweł Grząbka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na rynku pierwotnym niewiele apartamentów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!