Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na lepsze czasy w budowlance trzeba jeszcze poczekać

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
18-12-2014 09:36
Na lepsze czasy w budowlance trzeba jeszcze poczekać
Fot. Paweł Pawłowski

Znaczącego wpływu nowych kontraktów drogowych na koniunkturę w branży budowlanej można spodziewać się dopiero w latach 2016/2017. Niepokojący jest natomiast stan przygotowań do nowych inwestycji kolejowych - wskazał w rozmowie z portalem wnp.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Jak ocenił Styliński, 2014 r. - zgodnie ze wcześniejszymi prognozami - stanowił kontynuację wydarzeń 2013 r., gdyż na rynku publicznym nie pojawiły się znaczące, nowe środki finansowe.
Istotnej poprawie nie uległa również sytuacja w sektorze prywatnym, gdyż banki pozostają zachowawcze w udzielaniu kredytów.

Zdaniem Stylińskiego, na plus można zaliczyć spadek liczby upadłości w budownictwie, ale jednocześnie zaznaczył on, że w poprzednich latach branża budowlana była wiodącym sektorem pod tym względem.

- W 2014 r. udało się podpisać wiele umów na nowe inwestycje GDDKiA, ale duża cześć z nich to zadania w formule „projektuj i buduj”. Dlatego znaczący wpływ na koniunkturę w budownictwie będą miały dopiero w latach 2016/2017 - wskazał Styliński.

- Jesteśmy zaniepokojeni tempem przygotowań PKP PLK do wydawania środków z nowego budżetu UE. Spółka dopiero zaczyna ogłaszać przetargi na studia wykonalności niektórych inwestycji - podkreślił.

W jego opinii, to dobitnie pokazuje, że te zadania będą mogły wchodzić w fazę realizacji dopiero w okolicy półmetka bieżącej perspektywy finansowej UE. Taka sytuacja może skutkować ponownym zagrożeniem utraty unijnego dofinansowania.

Styliński przypomniał, że w 2015 r. odbędą się wybory parlamentarne, co może spowodować kolejną zmianą kierownictwa w resorcie infrastruktury i rozwoju.

- Mamy nadzieję, że w końcu uda się wypracować formułę dla stałej platformy współpracy, w której będzie uczestniczyć branża budowlana i projektowa, publiczni zamawiający oraz samorządy - powiedział Styliński.

- Taka platforma, która na bieżąco opiniowałaby i rekomendowała rozwiązania dotyczące rynku budowlanego, mogłaby być odporna na wydarzenia związane z cyklem wyborczym i polityką - dodał.

Prezes podkreślił, że rynek budowlany potrzebuje stabilizacji. Tymczasem ostatnie lata oznaczały dla branży budowlanej „miotanie od ściany do ściany”.

- Wiele krajowych firm upadło lub utraciło swój potencjał, przez co lokalny rynek wykonawczy uległ rozdrobnieniu. Tymczasem wskazanym kierunkiem byłoby wypracowanie solidnego zaplecza budowlanego w postaci dużych, polskich firm - stwierdził Styliński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP