MSP: drugi etap prywatyzacji PHN przez publiczne wezwanie

MSP: drugi etap prywatyzacji PHN przez publiczne wezwanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu chce przeprowadzić drugi etap prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości przez publiczne wezwanie i liczy na uzyskanie premii za kontrolę - powiedział wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Dodał, że PHN jest przeznaczony do pełnej prywatyzacji.

"PHN nie jest spółką kluczową, jest przeznaczony do pełnej prywatyzacji. W tej chwili wchodzimy w drugi etap prywatyzacji" - podkreślił w środę Tamborski podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Dodał, że zostało opublikowane ogłoszenie zapraszające potencjalnych inwestorów do udziału w prywatyzacji spółki.

"Dla inwestorów, którzy zostaną dopuszczeni do tego procesu (...) spółka udostępni informacje na swój temat. Także inwestorzy będą mogli przeprowadzić proces due dilligence (szczegółowa analiza spółki - PAP). Zamierzamy wprowadzić również do due dilligence informację na temat wyceny aktywów nieruchomościowych" - podkreślił wiceszef resortu skarbu.

"Chcielibyśmy, żeby potencjalni inwestorzy przeprowadzili wezwanie publiczne na sprzedaż akcji PHN. Każda z tych ofert, która potencjalnie zostanie zgłoszona, będzie przez nas rozpatrywana. Liczymy na uzyskanie premii za kontrolę" - zaznaczył Tamborski.

Jak mówił, choć spółka jest przewidziana do całkowitej prywatyzacji, to MSP może potencjalnie zostać mniejszościowym udziałowcem w PHN. "Zależy nam natomiast na tym, by strategiczne zarządzanie procesem restrukturyzacji przeszło na naszego przyszłego partnera" - podkreślił. Tamborski liczy, że uda się zakończyć drugi etap prywatyzacji spółki do połowy przyszłego roku.

Tamborski zapowiedział, że MSP chce pobrać dywidendę z PHN przed zakończeniem drugiego etapu prywatyzacji spółki.

Obecny na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu prezes PHN Artur Lebiedziński poinformował, że łączne aktywa grupy PHN sięgają 2 mld 200 mln zł. W portfelu - jak podkreślił - ma ona 150 nieruchomości, które są zlokalizowane w strategicznych miejscach w Warszawie, jak również w Trójmieście, we Wrocławiu oraz w okolicy Łodzi. Prezes PHN powiedział ponadto, że wynajmowana powierzchnia brutto najmu to ok. 300 tys. m kw. Dodał, że zatrudnienie w PHN na koniec trzeciego kwartału 2013 r. wynosiło 250 osób.

Jak mówił Lebiedziński, spółka stara się optymalizować strukturę portfela nieruchomości; jest otwarta na sprzedaż niektórych z nich, a także na przejęcia.

PHN powstał w 2011 roku. Skarb Państwa posiada obecnie blisko 73 proc. akcji spółki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: drugi etap prywatyzacji PHN przez publiczne wezwanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!