PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal Zabrze: po 13 latach finał sporu o wieżowiec w Katowicach

Autor: WNP.PL (TE)
23-06-2016 21:05
Mostostal Zabrze: po 13 latach finał sporu o wieżowiec w Katowicach

Wieżowiec Altus w Katowicach.

Fot. PTWP (Tomasz Elżbieciak)

W czwartek Mostostal Zabrze zanotował wpływ 17 mln zł w ramach ostatecznej ugody z BZ WBK. Sprawa dotyczy wieżowca Altus w Katowicach i sporu, którego źródła sięgają 2003 r.

BZ WBK jest następcą prawnym Kredyt Banku, który z kolei był właścicielem 100 proc. upadłej spółki Reliz, do jakiej należał wieżowiec Altus.
- Przedłużający się czas realizacji ugody zawartej w 2014 r. spowodowany był długotrwałym procesem sporządzania przez syndyka listy wierzytelności, a następnie ogólnego planu podziału środków uzyskanych z likwidacji masy upadłościowej Reliz i jego uprawomocnienia się - podał w czwartek Mostostal.

Dodał, że w związku ze spełnieniem w 2015 r. warunków ugody przychody z tytułu przeniesienia cedowanej na rzecz BZ WBK wierzytelności zostały przez Mostostal ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za rok obrotowy 2015.

- Aktualny wpływ środków pieniężnych będzie miał natomiast swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych bieżącego okresu - wyjaśniła spółka.

Pieniądze za wieżowiec

Przypomnijmy, że we wrześniu 2013 r. spółka Izera z Katowic sfinalizowała zakup od syndyka znajdującej się w likwidacji firmy Reliz. Wartość transakcji wyniosła 185 mln zł.

Izera jest kontrolowana przez katowickiego biznesmena Macieja Jaglarza; posiada on również kilka innych budynków w centrum Katowic.

Budynek Altus znajduje się w ścisłym centrum Katowic przy ul. Uniwersyteckiej 13. Wyższa część wieżowca ma 125 metrów wysokości, a całkowita powierzchnia Altusa to ok. 69 tys. m kw.

Spór pomiędzy Relizem a Mostostalem Zabrze dotyczył niekorzystnej dla zabrzańskiej spółki sprzedaży Altusa w 2003 r. W kwietniu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację Relizu od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który w sierpniu 2009 r. uznał powództwo Mostostalu.

Zabrzańska spółka dowodziła, że umowa sprzedaży wieżowca jest całkowicie bezskuteczna. Kredyt Bank przejął udziały w spółce Mostostalu, która była właścicielem Altusa, po tym jak wypowiedział budowlanej firmie umowy kredytowe. Udziały tej spółki stanowiły zabezpieczenie kredytu. Następnie bank sprzedał nieruchomość Relizowi po zaniżonej wartości.

Wniosek o upadłość likwidacyjną Reliz złożył pod koniec lipca 2012 r. Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki uprawomocniło się miesiąc później.

Wcześniej, pod koniec kwietnia 2012 r., Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez Reliz. Oznaczało to, że korzystny dla Mostostalu Zabrze wyrok z kwietnia 2011 r. nie podlega dalszemu zaskarżeniu.

Ostateczna ugoda

W lipcu 2014 r. Mostostal zawarł ostateczną ugodę z BZ WBK ws. Altusa. Ugoda objęła zaspokojenie części wierzytelności zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądów, ujętych na liście wierzytelności, tj. kwoty 17mln zł.

Wcześniej Mostostal informował, że jego roszczenia zgłoszone do masy upadłości Relizu wynosiły ok. 62 mln zł. Największym wierzycielem Relizu był sam Kredyt Bank, który zgłosił ok. 200 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP