Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal Zabrze mocno urósł. Zacieśni więzy z Kopeksem

Autor: wnp.pl (TE)
04-03-2015 19:49
Mostostal Zabrze mocno urósł. Zacieśni więzy z Kopeksem

Montaż konstrukcji wsporczej kotła, montaż kanałów i instalacji odazotowania spalin w Elektrowni Maasvlakte w Holandii.

fot. Mostostal Zabrze

W 2014 r. skonsolidowane przychody Mostostalu Zabrze były o 50 proc. większe niż rok wcześniej, a zysk netto grupy wzrósł o 145 proc. Zarząd spółki zapowiada, że zamierza poszukiwać nowych możliwości biznesowych oraz podjąć współpracę z Kopeksem.

Po czterech kwartałach 2014 r. grupa Mostostalu Zabrze miała 861,92 mln zł przychodów wobec 575,11 mln zł rok wcześniej. Grupa wypracowała 18,75 mln zł zysku netto wobec 7,64 mln zł przed rokiem.
Zysk operacyjny wzrósł natomiast do 32,93 mln zł z 15,02 mln zł rok wcześniej. Obecny portfel zleceń grupy opiewa na 618 mln zł, a wartość złożonych ofert sięga blisko 800 mln zł.

W komentarzu do wyników Mostostal podał, że szczególny wpływ na poziom przychodów w ostatnim kwartale ubiegłego roku miały m.in. zlecenia dotyczące prac od KGHM w Hucie Miedzi Głogów, od Posco przy budowie spalarni w Krakowie oraz od BASF w zakładzie w Środzie Śląskiej.

Dariusz Pietyszuk, wiceprezes Mostostalu Zabrze, wskazał, że w kolejnych kwartałach grupa będzie koncentrować się na realizacji zleceń w przemyśle i energetyce.

- Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że zintensyfikowana działalność ofertowa na rynku krajowym i w szerszym niż dotychczas zakresie na rynkach zagranicznych, doprowadzi do pozyskania kolejnych kontraktów.

- Koncentrujemy swe działania na sektorach najbardziej perspektywicznych, czyli energetyce, chemii i petrochemii, hutnictwie żelaza i metali kolorowych i innych, a także w zakresie specjalistycznych prac mechanicznych. Oferujemy w ramach tych sektorów kompleksową realizację inwestycji „pod klucz”- dodał.

Pietyszuk przypomniał, że 2014 r. był dla grupy Mostostalu okresem reorganizacji, które doprowadziła do dalszej redukcji kosztów ogólnego zarządu i administracji, a także do efektywniejszego wykorzystania posiadanych zasobów.

- Pomimo, iż kluczowe działania w zakresie konsolidacji i reorganizacji zostały już dokonane, zarząd będzie podejmował dalsze kroki zmierzające do optymalizacji prowadzonej działalności, redukcji kosztów oraz sukcesywnego zwiększania zaangażowania kapitałowego w spółkach zależnych - zapowiedział wiceprezes.

Mostostal podał, że planowane zmiany w strukturze właścicielskiej dotyczą przede wszystkim Przedsiębiorstwa Inżynierskiego Biprohut oraz spółki Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Część tych działań sfinalizowano w styczniu 2015 r., kiedy to Mostostal zawarł umowę przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Ośrodka Usług Dźwigowych - jako aportu do Mostostalu Zabrze GPBP. W efekcie udział Mostostalu w kapitale oraz w głosach na walnym Mostostalu Zabrze GPBP zwiększył się do 96,73 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP