Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal Zabrze i Hochtief pozwane ws. Stadionu Śląskiego

Autor: wnp.pl (TE)
21-10-2014 17:24
Mostostal Zabrze i Hochtief pozwane ws. Stadionu Śląskiego
fot. Andrzej Wawok

Samorząd woj. śląskiego złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew o zasądzenie od Mostostalu Zabrze, Hochtief Polska oraz Hochtief Solutions kar umownych w łącznej wysokości 59,73 mln zł z tytułu zwłoki w realizacji kontraktu na modernizację Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

W opinii Mostostalu Zabrze, naliczenie kar umownych jest bezzasadne, a po stronie województwa nie istnieją żadne roszczenia wynikające z umowy. Spółka podała, że bezzasadność zgłoszonych w pozwie roszczeń wynika z trzech głównych okoliczności.
Pierwsza to odstąpienie przez konsorcjum od umowy 20 czerwca 2013 r. ze skutkiem ex tunc, powodującym wygaśnięcie wszelkich praw i obowiązków wynikających z umowy.

Po drugie, jak podał Mostostal, wystąpił brak przesłanek do naliczania kary umownej za niedotrzymanie czasu na ukończenie umowy z uwagi na fakt, iż został on ostatecznie przesunięty na 30 czerwca 2013 r.

Po trzecie, jak wskazała spółka, odpowiedzialność za opóźnienie w realizacji inwestycji - spowodowaną brakiem doręczenia wykonawcy kompletnej i wolnej od wad dokumentacji projektowej zadaszenia stadionu oraz dokumentacji wykonawczej, która mogłaby stanowić podstawę realizacji - ponosi zamawiający.

- Złożenie pozwu przez zamawiającego należy uznać za całkowicie niezrozumiałe, zarówno w świetle okoliczności faktycznych opisanych powyżej, jak również z powodu braku odpowiedzialności wykonawcy za przyczynę awarii - podał Mostostal.

- Przebieg postępowań administracyjnych prowadzonych w związku z awarią, w sposób obiektywny oraz niebudzący wątpliwości potwierdza znane zamawiającemu stanowisko spółki, zgodnie z którym przyczyną awarii były błędy w projekcie konstrukcji zadaszenia, wykonanym na zlecenie województwa - dodał.

Zdaniem spółki, potwierdza to decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, podtrzymana przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wstrzymująca wszelkie działania związane z budową zadaszenia widowni Stadionu Śląskiego w oparciu o dotychczasowy projekt budowlany.

- Błędy w projekcie, będące podstawą wstrzymania prac, zostały wykazane w ekspertyzach technicznych, które potwierdziły, iż dokumentację projektową opracowano z pominięciem istotnych warunków bezpieczeństwa koniecznych dla tego typu konstrukcji, jak również, że dokumentacja ta posiadała wady polegające m.in. na sprzeczności z prawem i polskimi normami - czytamy w komunikacie zabrzańskiej spółki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP