PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal Warszawa zerwał kontrakt na spalarnię w Szczecinie

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
14-06-2016 12:27 |  aktualizacja: 14-06-2016 17:35
Mostostal Warszawa zerwał kontrakt na spalarnię w Szczecinie

Budowa spalarni odpadów w Szczecinie w czerwcu 2016 r.

fot. UM Szczecin

Mostostal Warszawa odstąpił we wtorek od kontraktu na budowę spalarni odpadów w Szczecinie. Natomiast miasto wezwało Mostostal do zaprzestania naruszania kontraktu i wznowienia robót. Inwestycja została dotychczas zrealizowana w ok. 80 proc.

- Powodem odstąpienia było niedostarczanie przez zamawiającego w wyznaczonym terminie żądanej gwarancji zapłaty. Przedstawiony przez zamawiającego dokument w jakikolwiek sposób nie zabezpiecza uzyskania przez emitenta przysługującego mu na podstawie kontraktu wynagrodzenia - podał Mostostal.
Spółka dodała, że powodem decyzji o odstąpieniu od umowy był też „brak wymaganego i koniecznego współdziałania zamawiającego w realizacji kontraktu”.

Miało się to przejawiać przede wszystkim „w braku akceptacji rozwiązań technologicznych i dokumentów ich zawierających, sporządzonych przez wykonawcę zgodnie z kontraktem i spowodowało, iż realizacja przez spółkę kontraktu stała się niemożliwa”.

- Przeszkodą w kontynuowaniu prac były także czynności zamawiającego podejmowane w stosunku do działań spółki służących rozwiązywaniu sporów powstałych na tle kontraktu, co w szczególności przejawiało się blokowaniem działań Komisji Rozjemczej - stwierdził Mostostal.

Czyja wina?

W opinii spółki, odstąpienie od kontraktu nastąpiło z wyłącznej winy zamawiającego, czyli komunalnej spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. Dlatego - zdaniem warszawskiej firmy - wszelkie negatywne konsekwencje z tym związane obciążają zamawiającego.

Mostostal zastrzegł sobie też prawo do dochodzenia odszkodowania, wezwał do zinwentaryzowania zrealizowanych robót i dostaw oraz zabezpieczenia placu budowy, a także wezwał do zwrotu gwarancji zabezpieczenia wykonania kontraktu.

Jak podał Mostostal, wg stanu na dzień odstąpienia od umowy jej zaawansowanie finansowe wynosiło ok. 420 mln zł netto, co stanowi ok. 78,72 proc. całkowitej wartości zlecenia (ok. 539 mln zł netto).

- Podane w pisemnym uzasadnieniu przyczyny odstąpienia Zakład Unieszkodliwiania odrzuca jako niezasadne i wzywa Mostostal Warszawa do zaprzestania naruszania kontraktu i wznowienia robót - podkreślono natomiast w komunikacie szczecińskiego magistratu.

Zdaniem inwestora, ZUO zgodnie z żądaniem Mostostalu dostarczyło w terminie wymaganą gwarancję, która w opinii spółki jest zgodna z przepisami i właściwie zabezpiecza wynagrodzenie wykonawcy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP