wnp.pl - portal gospodarczy

Mostostal Warszawa buduje nasypy ze zużytych opon

Autor: wnp.pl (TE)
20-03-2013 10:40

Mostostal Warszawa opracował i przetestował metodę zastosowania materiałów pochodzących z recyclingu zużytych opon samochodowych. Mogą one służyć jako zamiennik konwencjonalnych materiałów budowlanych w infrastrukturze drogowej.

Prace badawcze nad projektem RecTyre trwały od lipca 2009 do czerwca 2011. Został on sfinansowany w ramach Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji CIP Komisji Europejskiej.
W komunikacie Mostostal poinformował, że strzępy gumowe mogą być stosowane jako lekkie wypełnienie do budowy nasypów drogowych na wszystkich rodzajach gruntów, szczególnie tych słabonośnych. Ogranicza to zużycie naturalnych kruszyw mineralnych oraz stwarza możliwość utylizacji odpadów.

- RecTyre wymaga odpowiedniego podejścia projektowego, ale badania potwierdziły, że możliwe jest zastosowanie tego typu materiału z zachowaniem wszelkich wymagań dotyczących norm bezpieczeństwa, jak i zasad sztuki budowlanej - napisano w komunikacie.

Pierwszy wykonany przez Mostostal Warszawa nasyp drogowy, wypełniony konstrukcją ze strzępów gumowych, znajduje się w Czuprynowie w województwie podlaskim. Ma 240 metrów długości i dwa metry wysokości. Wypełnienie ze strzępów gumowych zajmuje 100 metrów długości i 1,3 metrów grubości.

- Łączna masa wbudowanych strzępów gumowych wynosi około 800 ton, co odpowiada 32 tys. zużytych opon samochodowych. Z nasypu korzystają zarówno pojazdy osobowe ruchu lokalnego, jak i samochody ciężarowe dojeżdżające do pobliskiego punktu odprawy celnej i terminalu przeładunkowego - podano w komunikacie.

Dodano, że materiał pochodzący z recyklingu spełnia takie same funkcje, jak tradycyjnie stosowane warstwy konstrukcyjne nasypów.

- Potwierdza to stały monitoring nasypu, zaś przeprowadzone analizy pokazują, że zastosowanie materiałów RecTyre jest uzasadnione także ekonomicznie - podsumowano.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

38 659 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

805 564 ofert w bazie

KATALOG FIRM

5 498 ofert w bazie

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 583 238 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 669 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.