PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal W-wa tłumaczy się z zerwania umowy za 300 mln zł

Autor: wnp.pl (TE)
10-10-2012 08:56

Mimo zaangażowania wykonawców w prowadzony projekt oraz starań o dotrzymanie założonego harmonogramu prac, termin wykonania Narodowego Forum Muzyki był niemożliwy do osiągnięcia - podkreślił w komunikacie Mostostal Warszawa. Wartość podpisanego pod koniec 2009 r. kontraktu wynosiła 301,36 mln zł brutto.

Przed kilkoma dniami konsorcjum Mostostalu Warszawa zerwało z gminą Wrocław kontrakt na budowę Narodowego Forum Muzyki. Miasto ocenia tę decyzję za bezskuteczną i w odpowiedzi samo odstąpiło od umowy.
Czytaj więcej: Mostostal Warszawa zerwał kontrakt za ponad 300 mln zł

W komunikacie Mostostal podał, że przewidziany początkowo w umowie termin zakończenia prac - 22 czerwca 2012 r. - nie mógł zostać dotrzymany z przyczyn, za które konsorcjum nie ponosi odpowiedzialności.

- W związku z wynoszącą 9 miesięcy przerwą w pracach, będącą następstwem odkrycia na terenie budowy historycznego muru i części fortyfikacji z XV i XVI wieku, wydłużono czas realizacji do końca marca 2013 r. Jednak i ten termin od dawna był zagrożony, o czym konsorcjum na bieżąco informowało inwestora - wskazano.

Dodano, że bezpośrednimi przyczynami opóźnień budowy była wadliwa i niekompletna dokumentacja projektowa.

- Zarówno dla podstawowego, jak i zamiennego projektu budowlanego inwestor nie przekazał kompletnego skoordynowanego projektu wykonawczego. Dodatkowo personel zamawiającego niejednokrotnie zwlekał, nawet do kilkunastu miesięcy z zatwierdzaniem niezbędnej dokumentacji i materiałów budowlanych m.in. z uwagi na wadliwość i niekompletność dokumentacji projektowej zamawiającego, wstrzymując prace wykonawcy - podkreślono.

W tej sytuacji - w opinii Mostostalu - nie było możliwości ustalenia realnego terminu zakończenia inwestycji.

- Ponadto wszelkie inicjatywy konsorcjum zmierzające do uzdrowienia istniejącej sytuacji na budowie, poprzez występowanie z propozycjami organizacyjnymi mającymi na celu usprawnienie procesu poprawiania, zatwierdzania i wdrażania niezbędnych zmian projektowych do wykonawstwa (a nawet gotowością przejęcia na siebie przez konsorcjum części obowiązków zamawiającego) nie spotkały się z pozytywnym odzewem zamawiającego - napisano w komunikacie.

- Pomimo złożonego przez Mostostal Warszawa już 12 listopada 2010 r. pozwu do Sądu Arbitrażowego o obciążenie odpowiedzialnością gminy Wrocław za przedłużający się termin realizacji inwestycji (rozszerzonego w dniu 21 sierpnia br. o kolejne istotne okoliczności, zgłaszane na bieżąco inwestorowi) który, jak sądziliśmy spowoduje większą mobilizację działań po stronie inwestora, nie osiągnęliśmy zamierzonego efektu - dodano.

Spółka podkreśliła, że z powodu ryzyka związanego z kontynuowaniem prac, które stało się nieakceptowalne, zarząd Mostostalu Warszawa podjął decyzję o odstąpieniu od umowy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP