Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mostostal W-wa i Posco nie odpuszczają spalarni w Krakowie

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
25-05-2012 12:09
Mostostal W-wa i Posco nie odpuszczają spalarni w Krakowie

Mostostal Warszawa złożył do sądu skargę na decyzję o wykluczeniu go z przetargu na budowę spalarni odpadów w Krakowie. Natomiast koreańskie Posco oprotestowało w KIO ubiegłotygodniowy wybór konsorcjum PBG do realizacji krakowskiej spalarni.

Pierwotnie, na początku kwietnia, to właśnie warta blisko 730 mln zł brutto oferta Mostostalu Warszawa została wybrana jako najkorzystniejsza w tym przetargu. Jednak w połowie kwietnia Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie konsorcjum PBG i nakazała wykluczenie oferty Mostostalu z powodu błędów technicznych. Na tę decyzję warszawska spółka złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Krakowie.
16 maja, po ponownej ocenie ofert, na wykonawcę spalarni zostało wybrane konsorcjum PBG, które swoje usługi wyceniło na ok. 700 mln zł brutto. Na drugim miejscu sklasyfikowano konsorcjum Budimeksu, a na trzecim koreańskie Posco Engineering & Construction. To ostatnie nie zgadza się z wynikiem przetargu i złożyło odwołanie do KIO.

W piątek Tomasz Sałęga z prowadzącego przetarg Krakowskiego Holdingu Komunalnego poinformował portal wnp.pl, że terminy rozpraw dotyczących skargi Mostostalu i odwołania Posco nie zostały jeszcze wyznaczone. Termin składania odwołań mija w sobotę, ale rzecznik Budimeksu, Krzysztof Kozioł, powiedział wnp.pl, że konsorcjum nie zamierza go składać, gdyż nie dopatrzyło się błędów w ofercie konsorcjum PBG.

Oferta konsorcjum PBG otrzymała 87,99 pkt., konsorcjum Budimeksu - 86,24 pkt., a koreańskiego Posco - 72,55 pkt. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę były brane: cena (45 proc.), koszty eksploatacji i produkcja (35 proc.), kryterium technologiczne (5 proc.), kryterium środowiskowe (10 proc.) oraz dyspozycyjność i przedłużona gwarancja (5 proc.).

Krakowski Holding Komunalny otworzył oferty na spalarnię w połowie lutego tego roku. Najtańszą złożyło konsorcjum PBG z PBG Energia, Control Process i francuskiego CNIM (700,85 mln zł brutto). Druga najtańsza oferta należała do Mostostalu Warszawa (729,94 mln zł brutto), a trzecia do konsorcjum Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania), które wyceniło swoje usługi na 743,50 mln zł brutto. Najdroższą ofertę, opiewającą na 796,92 mln zł brutto, złożyło natomiast Posco Engineering & Construction.

Inwestycja w Krakowie przewiduje powstanie spalarni w Nowej Hucie do 2014 r. Wartość unijnego dofinansowania wyniesie ok. 370 mln zł. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie obecnie jest wytwarzanych ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 r. będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP