MON chce pozbyć się ponad 20 proc. wojskowej infrastruktury

 MON chce pozbyć się ponad 20 proc. wojskowej infrastruktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort obrony narodowej chce pozbyć się ponad 20 proc. nieruchomości, które uważa za zbędne. Będą się mogły o nie ubiegać samorządy i podmioty komercyjne. Uzyskane pieniądze mają zasilić fundusz modernizacji armii - zapowiedział w środę szef MON Bogdan Klich.

"Przed dwoma laty, przystępując do profesjonalizacji Sił Zbrojnych i do zmniejszania ich liczebności, uzgodniłem z moimi najbliższymi współpracownikami z wojska, że zmniejszy się zasób infrastruktury wojskowej. Mam tu na myśli wszystkie nieruchomości, które do wojska należą - zarówno grunty, jak i budynki" - powiedział Klich dziennikarzom w Kazuniu (woj. mazowieckie), gdzie wizytował brygadę saperów.

Poinformował, że ostatecznie wypracowano projekt, zgodnie z którym "ponad 20 proc. budynków będzie przekazywanych". "Mam tu na myśli zarówno przekazywanie samorządom, jak i sprzedaż podmiotom komercyjnym" - wyjaśnił minister. Przyznał jednocześnie, że "stawia przede wszystkim na sprzedaż, bo wojsku potrzebne są pieniądze".

"Rok 2010 i 2011 będzie upływał pod znakiem pozbywania się przez wojsko zbędnej infrastruktury" - przekonywał minister. Dodał, że w środę mają zapaść decyzje w sprawie nieruchomości w Warszawie, zaś w czwartek dotyczące całej Polski.

Jak przekonywał, nie ma powodu, by wojsko zajmowało takie działki w centrum Warszawy jak np. u zbiegu ulic Puławskiej, Rakowieckiej i Batorego. Utrzymywanie ich w gestii wojska hamuje - w ocenie szefa MON - rozwój stolicy.

"Nie widzę powodów, by na tamtym terenie Agencja Mienia Wojskowego wynajmowała jakimś podmiotom swoje zasoby np. na parking. Nie widzę powodu, by jedna z naszych WKU (Wojskowych Komend Uzupełnień - PAP) mieściła się w dość kiepsko zachowanym, ale historycznym budynku na tamtym terenie. Nie wiedzę wreszcie powodu, żeby część gruntów była niezagospodarowana" - powiedział minister.

Jak poinformował Klich, MON zastanawia się także nad przyszłością innych nieruchomości w Warszawie. "Mam na myśli forty Bema i cały olbrzymi teren, który jest obecnie porośnięty krzakami. () Podobnie Stara Miłosna, to też jest duży teren, który powinien służyć instytucjom cywilnym, a nie wojskowym" - ocenił Klich.

Podkreślił, że ponad 90 proc. środków pochodzących ze sprzedaży infrastruktury zasili fundusz modernizacji armii.

BBN opublikowało w środę raport, w którym ostrzega, że w 2010 r. po raz kolejny budżet resortu obrony może zostać pomniejszony - tym razem o ok. 2 mld zł. Biuro alarmuje, że spowoduje to spadek wskaźnika wydatków na obronność do wartości ok. 1,79 proc. PKB, co jest naruszeniem prawa. W materiale podkreślono, że "zaniechanie modernizacji sił zbrojnych może doprowadzić do ograniczenia liczby jednostek Sił Zbrojnych RP zdolnych do wypełniania zadań bojowych, ograniczenia możliwości efektywnego funkcjonowania w ramach operacji międzynarodowej, braku skutecznego współdziałania w obszarach dowodzenia, łączności, logistyki i rozpoznania".

Szef MON skomentował publikację słowami, że "różne instytucje w Polsce piszą różne rzeczy - niektóre mądre, niektóre niemądre". Minister nie zapoznał się z treścią raportu; nie odniósł się więc szczegółowo do jego zawartości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON chce pozbyć się ponad 20 proc. wojskowej infrastruktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!