MIR: projekt założeń ustawy o rewitalizacji - w konsultacjach publicznych

MIR: projekt założeń ustawy o rewitalizacji - w konsultacjach publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt założeń ustawy o rewitalizacji trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych - poinformował resort infrastruktury i rozwoju. Na rewitalizację miast i obszarów wiejskich przewidziano z polityki spójności na lata 2014-2020 ok. 25 mld zł.

Jak podkreśliło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, przyszła ustawa ma stworzyć ramy prawne dla projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Ma zachęcać samorządy do prowadzenia takich inwestycji.

Z szacunków Instytutu Rozwoju Miast wynika, że 20 proc. miejskich obszarów w Polsce, zamieszkanych przez ok. 2,4 mln osób, jest zdegradowanych i wymaga pilnych działań.

"Rewitalizacja to wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych (w miastach i na wsi) poprzez przedsięwzięcia całościowe, obejmujące różne sfery życia. Ich celem będzie m.in. poprawa jakości życia mieszkańców, przeciwdziałanie trudnościom gospodarczym tych terenów oraz złemu stanowi technicznemu budynków, a także poprawa stanu środowiska" - wyjaśnił resort.

Rzecznik MIR Piotr Popa powiedział PAP, że "jednym z istotniejszych elementów ustawy jest uregulowanie kwestii dotyczących gminnych programów rewitalizacji".

W gminach mają powstać programy rewitalizacyjne. "Opracują je i uchwalą samorządy lokalne w ścisłej współpracy z zainteresowanymi środowiskami, m.in. mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami" - zaznaczył resort.

Przedsięwzięcia rewitalizacyjne mają doprowadzić do ładu przestrzennego w kraju i ograniczyć rozlewaniu się miast. "Zatem im powszechniejsza będzie rewitalizacja, tym bardziej polskie miasta będą zwarte, przyjazne i o wysokiej jakości przestrzeni publicznej" - dodał MIR.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski mówił niedawno PAP, że w połowie 2015 r. zostanie przedstawiony Radzie Ministrów Narodowy Plan Rewitalizacji (NPR). Ma być on odpowiedzią na niekorzystne procesy, jakie zachodzą na obszarach zurbanizowanych. Chodzi m.in. o tzw. rozlewanie się miast, czyli chaotyczne rozpraszanie zabudowy, wyludnianie się centrów, spadek liczby mieszkańców niektórych miast, dominację transportu prywatnego nad publicznym czy zanieczyszczenie powietrza. Promowana ma być też niskoemisyjność i odnawialne źródła energii.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce zakończyć wewnętrzne uzgodnienia w sprawie NPR na przełomie 2014 i 2015 r. Zdaniem wiceministra projekty rewitalizacyjne nie mogą się ograniczać tylko do renowacji obiektów. "Powinny objąć przede wszystkim aktywizację społeczną, wsparcie przedsiębiorczości, samozatrudnienia, rozwijanie oferty edukacyjnej i szkoleniowej oraz zapobieganie bezrobociu. Co ważne, w nowej perspektywie rewitalizacja będzie dotyczyć nie tylko miast, ale też wymagających odnowy obszarów wiejskich czy miejsko-wiejskich" - tłumaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!