XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MIR chce włączyć członków spółdzielni do programu MdM

MIR chce włączyć członków spółdzielni do programu MdM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" - przewiduje przygotowany przez MIR projekt zmian w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji.

Ministerstwo zaproponowało, by o finansowe wsparcie w ramach programu "MdM" mogli się ubiegać członkowie spółdzielni mieszkaniowych, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu i na tej podstawie wnoszący do niej wkład budowlany. Obecnie w programie mogą uczestniczyć spółdzielnie mieszkaniowe działające jak deweloperzy oraz sprzedające mieszkania, których budowa już się zakończyła, została rozliczona i znany jest jej koszt.

Tymczasem inwestycje realizowane na podstawie umowy o budowę lokalu zobowiązują członka spółdzielni do wpłaty wkładu budowlanego. W takim przypadku spółdzielnia nie określa ostatecznego kosztu budowy mieszkania na etapie zawierania umowy o budowę lokalu. Koszty budowy są rozliczane dopiero w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Ponieważ w oparciu o umowę o budowę trudno jest zweryfikować cenę nabywanego mieszkania, obecnie w takim przypadku nie jest możliwe skorzystanie z programu "MdM".

Inna zmiana przewidziana w projekcie zakłada większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. W przypadku, gdy o dofinansowanie będzie się ubiegać rodzina z co najmniej trójką dzieci, dofinansowanie obejmie 65 m kw. lokalu, a nie 50 m kw., jak jest obecnie.

Projekt przewiduje także ustalenie wyższych parametrów procentowych wyznaczających wysokość dofinansowania wkładu własnego w przypadku nabywców posiadających więcej niż jedno dziecko. Wychowujący dwójkę dzieci będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, w przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc.

Obecnie ustawa przewiduje, że w ramach MdM rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu.

Projekt rozszerza katalog osób, które mogą przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Zgodnie z propozycjami MIiR do umowy kredytu w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy" będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie jak dotychczas zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.

Ponadto projekt ma rozwiać wątpliwości interpretacyjne związane m.in. z pojęciem nowo wybudowanego mieszkania. Przewiduje, że dofinansowaniem wkładu własnego mogą być objęte również mieszkania powstałe w wyniku budowy lub przebudowy obiektu budowlanego.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że od początku 2014 r. przez pierwsze siedem miesięcy funkcjonowania programu złożono 9 282 wnioski o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 211,3 mln zł. Z tego 7292 wnioski (na kwotę 165,4 mln zł) dotyczyły inwestycji zakończonych lub planowanych do zakończenia w 2014 r. Do końca lipca br. udzielono 7586 kredytów na kwotę 1 mld 369,8 mln zł w związku ze wsparciem z programu MdM.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą "Mieszkanie dla Młodych", rodzina bezdzietna i singiel dostają od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci może kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIR chce włączyć członków spółdzielni do programu MdM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!