XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MIR: 2,4 mld euro na wspólne projekty miast z gminami

MIR: 2,4 mld euro na wspólne projekty miast z gminami
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Resort infrastruktury chce zachęcać wojewódzkie miasta i przylegające do nich gminy do realizacji wspólnych projektów z pieniędzy unijnych. Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie. W programach regionalnych jest na to ok. 2,4 mld euro.

"Chcemy zachęcać miasta wojewódzkie do jeszcze ściślejszej współpracy z przylegającymi do nich gminami, poprzez realizację wspólnych projektów dofinansowanych z pieniędzy unijnych. Będą to tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). W programach regionalnych minimalna kwota przeznaczona na te inwestycje to ok. 2,4 mld euro. Oprócz tego miasta i gminy będą mogły uzyskać wsparcie z programów krajowych" - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Rozwiązania dotyczące m.in. wspólnych inwestycji miast z gminami są zapisane w przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projekcie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Regulacja ma być głosowana przez Sejm w piątek.

Niezgoda wyjaśnił, że 18 wojewódzkich miast zawarło już porozumienia z okalającymi je gminami, w których określiły cele wspólnych inwestycji. Na takie przedsięwzięcia w nowej perspektywie unijnej w ramach ZIT woj. dolnośląskie otrzyma 173 mln euro, kujawsko-pomorskie - 153,8 mln euro, lubelskie - 105,4 mln euro, lubuskie - 66,6 mln euro, łódzkie - 203,5 mln euro, małopolskie - 229,9 mln euro, mazowieckie - 164,8 mln euro, opolskie - 46 mln euro, podkarpackie - 70,8 mln euro, podlaskie - 75,8 mln euro, pomorskie - 215,8 mln euro, śląskie - 484 mln euro, świętokrzyskie - 62,3 mln euro, warmińsko-mazurskie - 45,2 mln euro, wielkopolskie - 178,6 mln euro.

Budżet ten - jak zaznaczył wiceminister - ma zachęcić miasta i gminy do "wspólnego rozwiązywania problemów oraz wzmacniania szans rozwojowych na ich terenie". Chodzi o inwestycje m.in. w miejski transport publiczny, drogowy, edukację, zdrowie czy pomoc osobom najbardziej potrzebującym i poszukującym pracy.

"Potrzebne są zintegrowane działania zachęcające przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy, czy związane z rewitalizacją miast, która nie powinna być kojarzona tylko z remontem zdegradowanych budynków; trzeba myśleć o tym, kto tam mieszka, jak tym osobom pomóc i w jaki sposób stworzyć miejsca pracy, jednocześnie inwestując w infrastrukturę, np. drogową" - ocenił.

Celem projektu ustawy jest stworzenie ram prawnych do wydawania unijnych pieniędzy na lata 2014-2020. Określa on, w jaki sposób i przez kogo mają być realizowane krajowe i regionalne programy operacyjne. Chodzi m.in. o zasady wyboru projektów czy procedur odwoławczych, a także o kwestie kontroli, rozliczeń funduszy z KE i monitorowania efektów inwestowania unijnych pieniędzy.

Krajowe programy operacyjne będą zarządzane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a wdrażane przez inne resorty, agencje rządowe, w tym m.in. Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Regionalnymi programami operacyjnymi będą zarządzać urzędy marszałkowskie, które we wdrażaniu funduszy współpracować mają m.in. z wojewódzkimi agencjami rozwoju regionalnego i urzędami pracy.

Jeszcze w tym roku mają być powołane Komitety Monitorujące, których głównym zadaniem będzie zatwierdzanie kryteriów, według których będą wybierane projekty dofinansowane z pieniędzy unijnych. W skład komitetów wejdą m.in. przedstawiciele instytucji zarządzających programami unijnymi, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, partnerów społecznych i gospodarczych - związków zawodowych i organizacji pracodawców. Komitetów będzie tyle, ile regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych, czyli w sumie 22. "Powołanie takich komitetów służy transparentności oraz jest przykładem partycypacyjnego sposobu podejmowania decyzji publicznych" - ocenił wiceminister.

Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na realizację polityki spójności do Polski trafi ponad 82 mld euro. Pieniądze mają być wydane m.in. na badania naukowe i wykorzystanie ich wyników w produkcji, budowę i modernizację dróg, rozwój przedsiębiorczości, koleje i transport publiczny, rozwój infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu czy aktywizację zawodową bezrobotnych. Ponad 31 mld euro ma być w dyspozycji samorządów wojewódzkich w ramach regionalnych programów operacyjnych. Reszta pieniędzy trafi do programów zarządzanych centralnie. Przygotowane przez Polskę programy muszą jeszcze uzyskać akceptację Brukseli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIR: 2,4 mld euro na wspólne projekty miast z gminami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!