XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Miliardy na kolej. Zobacz, gdzie przyspieszą pociągi

Miliardy na kolej. Zobacz, gdzie przyspieszą pociągi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za pięć lat pociągi regionalne w Polsce mają jeździć ze średnią prędkością handlową blisko 60 km/h, pośpieszne mają osiągnąć 95 km/h, zaś ekspresowe – 110 km/h. Takie mają być rezultaty wdrożenia kolejowego programu utrzymaniowego, który 16 stycznia został przyjęty przez Radę Ministrów - pisze PortalSamorzadowy.pl. W których częściach Polski skutki tego programu będą najbardziej zauważalne?

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, realizacja programu ma zapewnić poprawę jakości infrastruktury kolejowej, co „powinno zachęcić do korzystania z kolei podróżnych i przewoźników towarowych”. Skrócić ma się czas przejazdu koleją. Zmniejszyć ma się również liczba awarii i usterek technicznych, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych oraz wzrost konkurencyjność tej gałęzi transportu. Resort podkreśla bowiem, że przewoźnicy oczekują od zarządcy sieci przede wszystkim likwidacji wąskich gardeł utrudniających korzystanie z sieci kolejowej.

Finansowanie kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową będzie się odbywało na podstawie wieloletniej umowy zawieranej przez zarządców infrastruktury z ministrem właściwym do spraw transportu. Będą one zawierane na 5 lat, z uwzględnieniem jednorocznego finansowania budżetowego.

Wykonanie programu ma umożliwić choćby częściową likwidację zaległości utrzymaniowo-remontowych na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK (czyli głównego beneficjenta programu). Zostaną też wyznaczone nowe kategorie linii kolejowych, co ma zapobiec degradacji niektórych z nich  i tym samym sprzyjać poprawie atrakcyjności inwestycyjnej obszarów dotychczas zmarginalizowanych.

Ministerstwo ostrzega jednak, że zanim pociągi przyśpieszą, cierpliwość przewoźników i pasażerów może zostać wystawiona na próbę, gdyż planowane modernizacje sieci będą wiązać się ze wzrostem liczby zamknięć torowych, wprowadzaniem ograniczeń prędkości związanych z przejazdem pociągów obok miejsca robót budowlanych, a także wprowadzaniem ruchu jednotorowego dwukierunkowego.

- Zjawiska te będą skutkować wydłużeniem czasu przejazdu części pociągów, a co za tym idzie, okresowo negatywnie wpłyną na prędkość handlową, która w czasie kumulacji robót inwestycyjnych może, nawet mimo przygotowania alternatywnych tras objazdowych, ulec obniżeniu w stosunku do stanu w roku 2016 - czytamy w programie.

Istotnie, z przedstawionych w tym dokumencie symulacji wynika, że na wymierne przyspieszenie pociągów tak naprawdę trzeba będzie poczekać do roku 2023. Wcześniej zmiany będą w gruncie rzeczy niewielkie.
W których częściach Polski skutki tego programu będą najbardziej zauważalne? Czytaj więcej: Kolejowy Program Utrzymaniowy. Szybciej do Krakowa, Rzeszowa, Katowic i Poznania

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliardy na kolej. Zobacz, gdzie przyspieszą pociągi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!