XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mieszkaniowe zadania samorządów nie do spełnienia?

Mieszkaniowe zadania samorządów nie do spełnienia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedając mieszkania komunalne gminy zyskują pieniądze do mizernych budżetów, ale z drugiej strony borykają się z coraz większymi odszkodowaniami za to, że nie ma gdzie ulokować eksmitowanych. Sytuacja jest coraz bardziej patowa...

Za 3, za 5, 10, 12 procent wartości – w większości miast można kupić mieszkanie komunalne po preferencyjnych cenach. Niektóre gminy ustalając politykę mieszkaniową uzależniają upust od stażu zamieszkania, inne wprowadziły jedną stawkę dla wszystkich mieszkańców.
- W Gdańsku wszystkich obowiązuje 10-procentowa bonifikata przy wykupie mieszkania komunalnego. Obecnie w zasobie gminy jest około 23 tys. mieszkań, ale chcemy sprzedać jeszcze około 10 tys. - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska. - Chodzi oczywiście o ściągnięcie pieniądza z rynku i puszczenie go w ruch - dodaje.

Są i tacy, którzy powszechna praktykę stosowania bonifikat i wykupywania komunalnych zasobów krytykują.

- Wszystkich ogarnęła jakaś mania własności, że muszą mieć mieszkania na własność. Ale sprzedaż lokali za kilka procent wartości to nic innego jak rozdawanie mieszkań. A ci, którzy dostają coś za darmo często o nową własność nie dbają – twierdzi Ryszard Łukawski, zastępca prezydenta Sosnowca. - Są miasta co oddają lokale za 1 lub 3 procent ich rynkowej ceny - to jaki to dochód? To pozbywanie się przyszłych dochodów . To łatanie jednej dziury, jak za chwilę pojawi się kolejna – kontynuuje.

A kolejna dziura to np. odszkodowania jakie muszą płacić gminy spółdzielniom mieszkaniowym czy prywatnym właścicielom za nie wskazanie lokalu socjalnego, gdzie możnaby przeprowadzić wyeksmitowanego lokatora

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 kwietnia 2010 roku był dla gmin bezlitosny. Gmina musi zabezpieczyć lokal socjalny dla eksmitowanego, inaczej właściciel lokalu może domagać się odszkodowania. Z tego tytułu Katowice w ubiegłym roku wypłaciły 2,5 mln zł, Częstochowa około 1 mln zł. A problem jest narastający. Np. w Poznaniu czeka 3 tys. niezrealizowanych wyroków eksmisyjnych - podkreśla Arkadiusz Borek, prezes Instytutu Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach. - Do tego dodajmy, że mieszkania komunalne często są w bardzo złym stanie technicznym a miast nie stać na remonty. Z danych Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego wynika, że właśnie z powodu stanu technicznego do 2014 roku trzeba będzie wyburzyć około 600 tys. mieszkań, z czego znaczna część dotyczy tkanki gminnej - dodaje.

Samorządowcy odpowiadają, że wsparcie z budżetu państwa jest niewystarczające, a pieniądze unijne idą na zupełnie inne cele.

- Za chwilę mieszkania będą musiały konkurować z nowymi obiektami jak stadiony, filharmonie, sieci kanalizacyjne czy spalarnie. W miastach naszego województwa ponad 50 proc. komunalnych zasobów to substancja przedwojenna. Tymczasem z funduszy na rewitalizację tylko śladowe kwoty przeznaczane są na mieszkalnictwo – zauważa Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Jak wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku (analiza obejmowała okres poprzednich 4 lat) żadna z 18 branych pod lupę gmin, nie zaspakajała potrzeb mieszkańców na lokale socjalne i chronione. Wprawdzie wzrosła liczba lokali w tych gminach o ponad 18 proc. ale potrzeby w tym zakresie poszły w górę aż o 56 proc.

Z danych zebranych przez NIK można wnioskować, że zawiodło też wsparcie finansowe ze strony państwa dla budownictwa socjalnego. W ramach tzw. programu pilotażowego czyli ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych wysokość wsparcia w latach 2006-2009 wyniosła niewiele ponad 50 proc. wnioskowanej przez gminy kwoty. W kolejnych latach kwota dofinansowania wzrosła do 61 proc., wciąż jednak znaczne ilości wniosków samorządów pozostawały niezakwalifikowane do państwowego wsparcia. Było to spowodowane zbyt małymi wpływami do Funduszu Dopłat. A gminy mogły się już starać o dopłaty nie tylko na budowę lokali socjalnych, ale i „zwykłych” komunalnych pod warunkiem, że mieszkania zwolnione przez lokatorów wprowadzających się do nowopowstałego zasobu, byłyby przekwalifikowane na socjalne.
Nowych mieszkań zatem jest jak na lekarstwo.

- Szacuje się, że deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi około 1,5 mln czyli tyle polskich rodzin, gospodarstw domowych czeka na mieszkania. A aktywność budowlana gmin i towarzystw budownictwa społecznego jest niewystarczająca. W ubiegłym roku w każdym województwie spadła liczba oddawanych mieszkań w porównaniu z rokiem 2009. Najwięcej - bo ponad 4 mieszkania na 1000 mieszkańców oddano w województwie pomorskim, mazowieckim i dolnośląskim - a najmniej bo 0,4 mieszkania na 1000 mieszkańców w Wielkopolsce – wylicza Monika Kramek z IGN.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszkaniowe zadania samorządów nie do spełnienia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!