PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MIB optymalizuje budowę dróg. Zaprezentowano pomysły

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
07-04-2016 13:07
MIB optymalizuje budowę dróg. Zaprezentowano pomysły
Fot. PTPW (Paweł Pawłowski)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje warunki prawne, organizacyjne i finansowe, aby zrealizować jak najwięcej inwestycji drogowych współfinansowanych ze środków UE.

W optymistycznym wariancie  dzięki optymalizacji można pozyskać ok. 87 mld zł, w realnym - ok. 70 mld.
- Impulsem do zmian była nasza ocena, jeszcze z czasów pracy w komisji sejmowej poprzedniej kadencji, że przyjęty przez rząd premier Kopacz program budowy dróg do 2023 roku zawiera zadania na łączną kwotę 198 mld zł, lecz ma limit 107 mld zł - powiedział minister Andrzej Adamczyk. - Postawiliśmy pytanie, czy część zadań należy zatem usunąć z listy, czy szukać sposobów na zrealizowanie jak największej ich liczby, poprzez wskazanie oszczędności w kosztorysach i technologii.

Jako przykład jednej z rezerw wymienił nadmierne koszty ponoszone na ochronę środowiska, warunkujące i towarzyszące budowie dróg. W latach 2007-13 łączne nakłady inwestycyjne wyniosły 57 mld zł, w tym na zadania dotyczące ochrony środowiska wydano 5,5 mld zł, a ponadto blisko 3 mld zł na ekrany dźwiękochłonne.

- Podkreślam, że idea ochrony środowiska jest naszym priorytetem, ale musimy znaleźć kompromis, pomiędzy celami udrożnienia ruchu drogowego a wymaganiami środowiskowymi - podkreślił minister Adamczyk.

Minister przypomniał, że już 15 stycznia br. powołał komitet sterujący i pięć grup roboczych. Dziś w resorcie zaprezentowano pierwsze efekty ich działalności i kierunki prac. Omówił je wiceminister Jerzy Szmit.

Grupa ds. techniki i technologii analizuje właśnie możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Jednym ze sposobów jest ograniczanie „przewymiarowanych” projektów.

- To są dzieła sztuki inżynierskiej, ale niezmiernie kosztowne i obciążają budżet budownictwa drogowego - powiedział Szmit.

Samo zmniejszenie pasa zieleni obniży np. koszty wykupu gruntów.

Duże oszczędności powinna przynieść standaryzacja projektów obiektów inżynieryjnych (mostów, wiaduktów, przepustów), które dziś są każdorazowo i oddzielnie projektowane dla każdego zadania.

Grupa proponuje też m.in. skrócenie terminu gwarancji wykonawcy dróg z 10 lat do 5. Jak podkreślił minister, urealni to ocenę i pozwoli właściwiej rozliczyć inwestycję. Bardziej powszechne ma być też ważenie ciężarówek na odcinkach płatnych dróg.

Druga grupa, ds. zamówień publicznych, pracuje nad kompleksową nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, która ma m.in. uwzględnić w większym zakresie interesy wykonawców.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP