XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MIB: nowa wersja kodeksu budowlanego w drugim kwartale br.

MIB: nowa wersja kodeksu budowlanego w drugim kwartale br.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa wersja kodeksu urbanistyczno-budowlanego, przepisy wprowadzające kodeks i projekty ustaw okołokodeksowych zostaną opublikowane w drugim kwartale br. - poinformował resort infrastruktury. W III kwartale br. wszystkie projekty związane z kodeksem mają trafić do Sejmu.

Jak wskazało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest już po ponadtrzymiesięcznych konsultacjach publicznych. "MIB opublikuje nową wersję kodeksu, przepisy wprowadzające kodeks i projekty ustaw okołokodeksowych jeszcze w drugim kwartale br. W III kwartale br. planowane jest skierowanie wszystkich projektów związanych z kodeksem do Sejmu" - czytamy.

Wśród głównych celów kodeksu ministerstwo wskazało skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidację zbędnych procedur dla najprostszych budowli. Ponadto, kodeks ma przywrócić i zapewnić efektywne gospodarowanie przestrzenią oraz wzmocnienie udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym tak, aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości. Dzięki kodeksowi ma powstać efektywny i transparentny proces lokalizacji oraz realizacji inwestycji publicznych.

"Naszym dziedzictwem i dobrem jest przestrzeń. Często dostrzegają to Ci, którym zabudowuje się okolicę miejsca zamieszkania. O przestrzeń musimy dbać i ją zabezpieczać. Nie możemy dopuścić, żeby zabudowa rozlewała się w sposób niekontrolowany" - mówił cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, "kodeks urbanistyczno-budowlany jest spełnieniem nadziei samorządów, środowiska budowlanego i inwestorów".

Opracowywany Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie wsparciem dla programu Mieszkanie plus.

"Jedno z założeń programu Mieszkanie plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb" - podkreślił cytowany w komunikacie szef MIB. Jak dodał, pilotaż programu realizowany jest we współpracy z samorządami, które wskazują miejsce i przygotowują projekt pasujący do istniejącej zabudowy. "Mieszkania budujemy zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez przyszłych lokatorów. To zabudowa, która podwyższa jakość ich życia" - zaznaczył Adamczyk.

Pod koniec września ub.r. rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego. To kompleksowy dokument, określający główne działania polityki mieszkaniowej. Program - jak wskazał resort - pozwoli na realizację trzech głównych celów.

Z założeń programu wynika, że jego skutkiem będzie zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Wzrośnie także możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuacją życiową. Ponadto, program pozwoli na poprawę warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

Jak podkreślono, o najem mieszkania wybudowanego w ramach programu będą mogli ubiegać się wszyscy obywatele. "Jeśli osób zainteresowanych najmem lokalu będzie więcej niż dostępnych mieszkań, zostaną wprowadzone dodatkowe kryteria określające pierwszeństwo, m.in. dla osób wychowujących dzieci, gospodarstw domowych nieposiadających tytułu własności i spółdzielczego własnościowego prawa do innego mieszkania" - podał resort w komunikacie. Kryteria te - jak dodał - będą uzależnione od lokalnych potrzeb i uwarunkowań.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, lokale na wynajem budowane w ramach programu przeznaczone będą dla gospodarstw domowych o niskich i przeciętnych dochodach, których nie stać na pozyskanie kredytu na mieszkanie, a jednocześnie posiadane przez nich środki finansowe są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne.

Czynsz za najem w programie Mieszkanie plus będzie ustalany na zasadach rynkowych, jednak będzie niższy od obecnych stawek komercyjnych. "Będzie to możliwe ze względu na założenie, że czynsz będzie pokrywał koszty budowy obiektu oraz koszty eksploatacyjne budynków" - wyjaśnił MIB w komunikacie.

Planowane działania w ramach Mieszkania plus pozwolą na pobudzenie aktywności inwestycyjnej lokalnych społeczności. "Dzięki zainicjowaniu przez rząd programu budowy mieszkań w wielu gminach lokalne firmy mogą pozyskać dodatkowe kontrakty, m.in. na realizację prac budowlanych" - dodał resort.

Jak podał resort, w przypadku umów inwestycyjnych dotyczących wybudowania mieszkań w Białej Podlaskiej i Jarocinie, wykonawcami budynków mieszkalnych zostały firmy lokalne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIB: nowa wersja kodeksu budowlanego w drugim kwartale br.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!