Meksykański Cemex rozbija się w Polsce o limity emisji CO2

Meksykański Cemex rozbija się w Polsce o limity emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestorowi bardziej opłaci się import niż budowa cementowni

Moglibyśmy mieć dużą, meksykańską inwestycję, ale wygląda na to, że obejdziemy się smakiem - pisze "Puls Biznesu".

Kilka miesięcy temu przyjechał do naszego kraju z Łotwy Luis Miguel Cantu, prezes meksykańskiego Cemeksu. Pilotował tam projekt koncernu budowy cementowni o zdolności produkcyjnej 1,6 mln ton rocznie i wartej 240 mln EUR. U nas — przynajmniej na razie — powtórki nie będzie. Cemex nie jest bowiem w stanie oszacować kosztów inwestycji, bo nadal nie wiadomo, ile dokładnie uprawnień do emisji CO2 (dwutlenku węgla) otrzyma.

— Nie damy rady tak podnieść cen, by zrekompensowały nam koszty zakupu dodatkowych jednostek emisji CO2 dla nowych mocy produkcyjnych i ogromne wydatki związane z budową — szacuje Luis Miguel Cantu.

Ministerstwo skarbu chce, by energetyka otrzymała dodatkowo jeszcze ponad 5 mln ton limitów do emisji CO2 kosztem pozostałych sektorów. Wcześniej energetycy wywalczyli sobie zwiększenie limitów o blisko 10 mln ton - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W resorcie środowiska dowiedzieliśmy się nieoficjalne, że konsultacje z ministerstwami gospodarki i skarbu już się zakończyły. Projekt rozporządzenia o rozdziale uprawnień, uwzględniający uwagi obu tych resortów, ma zostać zwolniony z badania przez komisję prawniczą.

— Nikt z nami go nie konsultował. Trudno więc jest nam polemizować z nowymi propozycjami rządu. To złamanie procedur legislacyjnych. Jeśli rząd będzie ignorował nasze stanowisko, wniesiemy sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Złożymy też skargę w Komisji Europejskiej (KE) — ostrzega w dzienniku Tomasz Chruszczow, wiceprzewodniczący Forum CO2, zrzeszającego sektory przemysłu objęte programem rozdziału uprawnień do emisji CO2 poza energetyką.

— Polska to niejedyna lokalizacja dla naszej inwestycji. Decyzję o tym, czy ona tu ruszy, Cemex podejmie po uzyskaniu wystarczającej ilości uprawnień do emisji CO2 — podkreśla Luis Miguel Cantu.

Tymczasem popyt na cement, według Cemeksu, będzie rósł o 1-2 mln ton rocznie. Już teraz branża wykorzystuje 100 proc. zdolności produkcyjnych (17-18 mln ton rocznie).

— Możemy uruchomić starą linię produkcyjną i zintensyfikować produkcję prawie o 1 mln ton rocznie — szuka rozwiązania Luis Miguel Cantu. Cemex zamierza też zwiększyć import cementu, jeśli nie będzie mógł wybudować nowego zakładu w Polsce.

Dlaczego cementowi potentaci w porę nie alarmowali KE, jakie ryzyko niesie ograniczenie limitów CO2 na lata 2008–12 z prawie 285 mln ton do 208,5 mln ton?

— Nikt się nie spodziewał, że będzie aż tak źle — odpowiada "Pulsowi Biznesu" Luis Miguel Cantu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Meksykański Cemex rozbija się w Polsce o limity emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!