ME-2012 - budowa Stadionu Narodowego trwa już dwa lata

ME-2012 - budowa Stadionu Narodowego trwa już dwa lata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Do zakończenia prac pozostało osiem i pół miesiąca. W środę dokonano odbioru przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej - poinformowało Narodowe Centrum Sportu.

Pierwszy etap budowy rozpoczął się 7 października 2008 roku. Rozebrano pozostałości po Stadionie X-lecia i przygotowano teren pod nowy obiekt, umieszczając w ziemi ponad 14 tys. pali fundamentowych oraz kolumn żwirowych.

Od maja ubiegłego roku trwa drugi etap. Gotowa jest żelbetowa konstrukcja niecki stadionu wraz z trybunami dla 55 tysięcy widzów. Wykonany już w całości w stanie surowym obiekt obejmuje ponad 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni różnego rodzaju i stanowi kubaturę ponad 1 mln metrów sześciennych.

Trwają prace przy konstrukcji dachu, unikatowego w skali światowej rozwiązania technicznego. Dach będzie zawieszony na stalowych linach, a na środku, nad centralną strefą boiska, zawiśnie gigantyczna, 70-metrowa i ponadstutonowa iglica. W razie potrzeby, na przykład nagłego deszczu, specjalna materiałowa membrana w ciągu kilkunastu minut rozciągnie się nad płytą boiska. Kiedy deszcz przestanie padać, dach będzie schowany do specjalnego pomieszczenia w iglicy.

Kończą się prace przy stalowej konstrukcji wsporczej, która podtrzymywać będzie liny dachu. Do zmontowania pozostało jedynie 10 z 72 pylonów.

Najtrudniejszym zadaniem inżynieryjnym będzie montaż stalowych lin konstrukcji dachu (łącznie ponad 70 km długości lin różnych średnic), opartych na pylonach, ze znajdującą się w samym środku obiektu potężną iglicą. Liny mają być podniesione w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Zaawansowane są roboty przy wszystkich rodzajach instalacji: sanitarnych, mechanicznych, elektrycznych i słaboprądowych. Rozpoczęła się dostawa i montaż wielkich urządzeń elektrycznych: głównej rozdzielni elektrycznej i transformatorów oraz central wentylacyjnych.

W końcowej fazie znajduje się montaż węzła cieplnego. W pierwszych dniach listopada przewidziane jest włączenie energii elektrycznej z docelowego źródła tj. poprzez stację energetyczną STOEN. Podjęcie ogrzewania budynku powinno nastąpić w wyznaczonym umową terminie, tj. nie później niż 4 listopada.

Zaawansowany jest montaż stalowo-szklanej elewacji. Zamontowano już 30 z 39 wind, które będą obsługiwać transport wewnątrz obiektu. Rozpoczęty jest również montaż schodów ruchomych zarówno na zewnątrz stadionu w schodach kaskadowych, jak i wewnątrz, w rejonie przyszłego Centrum Konferencyjnego.

Intensywnie prowadzone są roboty wykończeniowe na wszystkich dziewięciu poziomach stadionu, tj. posadzki, tynki i okładziny. Na budowie pracuje ok. 2500 osób.

Stadion Narodowy w Warszawie (55 tys. miejsc, koszt 1,915 mld złotych) jest jednym z czterech obiektów, które gościć mają mecze EURO 2012. Pozostałe powstają w Gdańsku (630 mln, 44 tys.) i Wrocławiu (853 mln, 40 tys.). 20 września br. otwarto stadion w Poznaniu (537 mln zł, 42 tys.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ME-2012 - budowa Stadionu Narodowego trwa już dwa lata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!