XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mazowieckie: wojewoda zacieśnia współpracę z geologami m.in. ws. powodzi

Mazowieckie: wojewoda zacieśnia współpracę z geologami m.in. ws. powodzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego, lepsze przygotowanie do potencjalnych zagrożeń i sytuacji kryzysowych - to korzyści, na które liczy Mazowiecki Urząd Wojewódzki po podpisaniu umowy o współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym.

Porozumienie w ramach rządowego programu Razem Bezpieczniej podpisali we wtorek: wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i dyrektor PIG Jerzy Nawrocki w obecności wiceministra środowiska, głównego geologa kraju Henryka Jacka Jezierskiego.

Współpraca zakłada m.in.: wspólne opracowanie rozwiązań zmniejszających zagrożenie powodziowe, szczególnie na odcinku Wisły i Bugu; badania wytrzymałości budowli hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych; prowadzenie szkoleń dla powiatów na temat wykorzystania lokalnych zasobów geologicznych.

"Bardzo się cieszę, że zacieśniamy współpracę pomiędzy służbami wojewody, zwłaszcza służbami zarządzania kryzysowego, a instytucjami, które oferują nam informacje nt. środowiska, pozwalając nam lepiej przygotować się do potencjalnych zagrożeń, sytuacji kryzysowych" - mówił Kozłowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, zarządzanie kryzysowe zaczyna się na długo przed ewentualnym wystąpieniem zagrożeń i w pierwszej kolejności polega na właściwej ich identyfikacji oraz stworzeniu planów reagowania kryzysowego i ich monitorowaniu.

Wojewoda mazowiecki poinformował, że współpracę z PIG nawiązano już podczas ubiegłorocznej powodzi, kiedy to geolodzy - jak podkreślał - bardzo szybko sporządzili ekspertyzę dotyczącą wałów przeciwpowodziowych najbardziej zagrożonych ryzykiem przecieku.

Jak mówił szef PIG Jerzy Nawrocki, ważne jest także to, że samorządy będą korzystać z bazy informacji PIG w planowaniu zagospodarowania przestrzennego. "Obecny poziom wód gruntowych kilkakrotnie przekracza średnią z dziesięciolecia. Taka sytuacja skutkuje podtopieniami, którym trudno jest zapobiegać. (...) Zakres szkód można zmniejszyć, uwzględniając czynniki geologiczne w planach zagospodarowania terenu i konstrukcji obiektów" - podkreślił.

W tym zadaniu mają pomóc mapy geośrodowiskowe Warszawy i Mazowsza, przekazane Urzędowi Wojewódzkiemu w ramach porozumienia. Przedstawiają one m.in. strefy podtopień i miejsc zagrożonych powodzią, uwarunkowania hydrogeologiczne, zagrożenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi i innymi niebezpiecznymi substancjami, emitowanymi z zakładów przemysłowych i środków transportu.

Według Nawrockiego, współpraca z samorządami pozwala na udoskonalanie, dostosowywanie informacji dostarczanych przez jego urząd - do potrzeb odbiorców, czyli władz samorządowych i rządowych - tak aby były bardziej czytelne i zrozumiałe.

Z kolei Jezierski argumentował, że informacja geologiczna ma docierać do samorządowców i wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać, po to, aby nie powtarzały się tragedie. "Żeby nie marnować pieniędzy, lepiej wiedzieć wcześniej, lepiej zapobiegać niż później ratować skutki geozagrożeń" - zaznaczył.

Pierwszym projektem w ramach porozumienia jest zorganizowane we wtorek seminarium w Urzędzie Wojewódzkim. Starostowie, geolodzy powiatowi, naczelnicy wydziałów bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich ze wszystkich powiatów woj. mazowieckiego mogą się dowiedzieć o aktualnym stanie zagrożenia osuwiskami oraz skorzystać z eksperckich porad i nauczyć się korzystania z baz danych PIG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mazowieckie: wojewoda zacieśnia współpracę z geologami m.in. ws. powodzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!