PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Materiały budowlane

WUG wykrył blisko 130 przypadków nielegalnego wydobycia kopalin

Autor: PAP/PSZ
12-02-2018 13:21
WUG wykrył blisko 130 przypadków nielegalnego wydobycia kopalin

Do wydobywania kopalin potrzebna jest koncesja.

Fot. Shutterstock

127 przypadków nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, ale też np. żwiru czy kruszyw, zakończyło się w ubiegłym roku sankcjami nadzoru górniczego w postaci podwyższonych opłat - wskazują dane Wyższego Urzędu Górniczegow Katowicach.

 • Nie wszystkie postępowania wszczęte 2017 r. zakończyły się sankcjami - umorzona ponad połowę z nich.
 • Najwięcej postępowań nadzór prowadził w rejonie Gdańska (46), Warszawy (39) Kielc (27) oraz Poznania (25).
 • Najwyższe podwyższone opłaty naliczono na terenie działania Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku.
Na winnych nielegalnej eksploatacji kopalin nałożono w sumie ponad 28,3 mln zł podwyższonych opłat eksploatacyjnych. W większości spraw opłaty podwyższone są nakładane za wydobycie np. piasku bez wymaganej koncesji.

Aby wydobywać kopaliny - także te stosowane np. w budownictwie czy drogownictwie - potrzebna jest koncesja. Legalnych wyrobisk jest w Polsce kilka tysięcy. Inspektorzy nadzoru górniczego wskazują jednak na dużą liczbę wyrobisk "dzikich", gdzie piasek, żwir czy inny surowiec jest eksploatowany niezgodnie z prawem, bez koncesji, a często także w sposób niebezpieczny.

W ubiegłym roku do nadzoru górniczego dotarło 320 zgłoszeń dotyczących podejrzenia nielegalnej eksploatacji, z czego większość (292) pochodziła ze źródeł zewnętrznych (głównie od samorządów czy przedstawicieli społeczności lokalnych), natomiast w 28 przypadkach nieprawidłowości zauważyli sami inspektorzy nadzoru.

Nie wszystkie postępowania, których w 2017 r. wszczęto 190, zakończyły się sankcjami - ponad sto postępowań umorzono. Decyzji skutkujących podwyższonymi opłatami wydano 127, wobec 137 osób i podmiotów, zobowiązując je do zapłaty w sumie prawie 28 mln 355,9 tys. zł.

Rok wcześniej, w 2016 roku, zgłoszeń dotyczących podejrzenia nielegalnej eksploatacji było 382, wszczęto 255 postępowań i wydano 110 decyzji skutkujących podwyższonymi opłatami, zobowiązując 115 osób i podmiotów do zapłaty prawie 30,7 mln zł. Natomiast w 2015 roku - pierwszym, kiedy nadzór górniczy po zmianie prawa zajął się wykrywaniem nielegalnej eksploatacji - łączna wartość podwyższonych opłat przekroczyła 12,4 mln zł.

Czytaj także: Nadzór górniczy tropi nielegalną eksploatację kopalin

Podwyższone opłaty są nakładane za prowadzenie eksploatacji bez wymaganej koncesji (maksymalnie za pięć ostatnich lat) lub bez zatwierdzonego projektu robót geologicznych. Inspektorzy mogą też wnioskować o sankcje w przypadkach, kiedy eksploatacja piasku czy żwirów odbywa się z naruszeniem przepisów. Ukarany może odwołać się od decyzji nadzoru górniczego. Rozpatrzenie odwołań może skończyć się utrzymaniem w mocy decyzji o podwyższonych opłatach lub skierowaniem spraw do ponownego rozpoznania. Sprawy sporne trafiają ostatecznie do sądu administracyjnego.
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 766 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

679 990 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP