PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Materiały budowlane

Konsorcjum Awbudu straciło kontrakt w EC Siekierki

Autor: wnp.pl (TE)
03-11-2017 20:32
Konsorcjum Awbudu straciło kontrakt w EC Siekierki

Zakład w Siekierkach rozpoczął działalność w 1961 r. i jest największą polską elektrociepłownią oraz drugą co do wielkości w Europie.

fot. PGNiG Termika

Spółka, której udziałowcami są PGNiG Termika oraz Lafarge, odstąpiło od umowy budowę „pod klucz” instalacji separacji popiołów lotnych z największej warszawskiej elektrociepłowni.

 • Generalny wykonawca uznaje zerwanie kontraktu przed inwestora za bezpodstawne.
 • Awbud zapowiada dochodzenie roszczeń od inwestora.
 • Inwestycja w EC Siekierki ma wymiar biznesowy i ekologiczny.
W marcu 2015 r. konsorcjum Awbudu podpisało kontrakt na budowę kompletnej instalacji separacji popiołów na terenie EC Siekierki wraz z projektowaniem, dostawami i rozruchem w formule „pod klucz”.

Wartość zlecenia wynosiła 38,63 mln zł netto, a termin realizacji umowy ustalono na 13 października 2016 r. Skład konsorcjum uzupełniały spółki Miko-Tech z Łazisk Górnych oraz Kooperacja Polko z Mikołowa.

Spór na budowie

Jak podał Awbudu, oświadczenie spółki Zakład Separacji Popiołów Siekierki niewykonanej części umowy.

- Jako przyczynę odstąpienia od umowy, ZSPS wskazał nienależyte wykonanie przez wykonawcę umowy w zakresie terminu przekazania instalacji do eksploatacji oraz nieprzedłożenie nowego zabezpieczenia należytego wykonania umowy - wskazał Awbud.

Dodał, że uznaje zerwanie kontraktu za pozbawione podstaw. Zdaniem Awbudu, spółka nie była w stanie przekazać instalacji do eksploatacji z przyczyn leżących poza nią oraz dotyczących ZSPS.

Awbud podkreślił ponadto, że przed odstąpieniem od kontraktu przez zamawiającego złożył oświadczenie o zawieszeniu realizacji umowy z powodu zwłoki w zapłacie wynagrodzenia przekraczającej 30 dni.

Awbud podał także, że inwestor nie zrealizował jednego z głównych zobowiązań - dostaw surowców o parametrach zgodnych z umową, co uniemożliwiało przeprowadzenie ruchu próbnego.

- ZSPS odstąpił od umowy po wykonaniu całej instalacji zgodnie z umową, na etapie ruchu próbnego, który nie mógł zostać przeprowadzony z wynikiem pozytywnym z przyczyn dotyczących ZSPS - zaznaczył Awbud.

- Emitent zamierza dochodzić od ZSPS zapłaty całości wynagrodzenia, w tym zaległego oraz wszelkich praw wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy i bezpodstawnego odstąpienia od umowy przez ZSPS - podkreślił.

Wspólny biznes

Na początku maja 2014 r., PGNiG Termika i Lafarge podpisały umowę inwestycyjną dotyczącą wspólnego przedsięwzięcia - budowy i eksploatacji separatora popiołów lotnych na terenie EC Siekierki, która należy do PGNiG Termika.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Awbud SA [AWB]

kurs:

2.66 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


37 527 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

732 045 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP