Masterplany dla Odry i Wisły gotowe w połowie 2014 r.

Masterplany dla Odry i Wisły gotowe w połowie 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tak zwane masterplany, czyli kompleksowe dokumenty dotyczące m.in. ochrony przeciwpowodziowej, energetyki i transportu dla Odry i Wisły będą gotowe w sierpniu 2014 roku - poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister administracji Michał Boni.

Boni przypomniał, że konieczność stworzenia takich kompleksowych strategicznych dokumentów wynika m.in. z konieczności pełnego wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej.

"Chcemy wypełnić wszystkie oczekiwania KE, a to oznacza, że nasze plany przeciwpowodziowe muszą być zgodne z Dyrektywą Wodną. Zmieniamy model działania i wszystkie zadania, plany, ekspertyzy, projekty znajdą się teraz w masterplanach" - dodał.

Szef MAC zapewnił, że masterplany będą korzystały także z efektów wdrażanego Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). Jedną z funkcji sytemu będzie mapa zagrożenia powodziowego ze wskazaniem obszarów, które mogą być dotknięte ewentualną powodzią. Stworzone mają zostać także specjalne modele pokazujące następstwa przerwania wałów. Mapy ryzyka powodziowego, które mają zostać także wykorzystane w masterplanach, mają powstać do końca 2013 roku.

Boni ocenił, że przygotowanie tych strategicznych dokumentów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i środowiskowe w naszym kraju.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski w rozmowie z PAP oszacował, że stworzenie masterplanów będzie kosztowało ok. 10 mln zł. "Chcemy pozyskać na realizację tych planów finansowanie z UE, co pozwoliłoby na wkład własny w wysokości 15 proc. Resztę pokryłaby Unia" - powiedział.

Gawłowski poinformował także, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjmie "mapę drogową", nazywaną roboczo "planem działania" ws. reformy gospodarki wodnej w Polsce. "Ten dokument wskazuje na kilka obszarów, np. na masterplany, czy realizację m.in. projektów przeciwpowodziowych w następnej perspektywie finansowej UE. Rząd zobowiąże się w nim także do zaktualizowania Prawa wodnego w części implementacyjnej przepisów UE, a także do reformy gospodarki wodnej w Polsce" - wyjaśnił.

Spotkanie odbyło się po zakończeniu V konferencji nt. bezpieczeństwa powodziowego w rejonie środkowej Wisły. Wzięli w nim udział m.in.: Boni, Gawłowski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wojewoda małopolski Jerzy Miller.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!