Magazyny będą drożeć

Magazyny będą drożeć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na światowych rynkach finansowych wpływa na podaż powierzchni magazynowych w Polsce. Powstaje coraz mniej magazynów. Deweloperzy zminimalizowali liczbę rozpoczynanych projektów. Trwające inwestycje są w dużej mierze konsekwencją umów zawartych jeszcze w 2008 roku.

— W rezultacie ilość powierzchni magazynowych dostępnych od zaraz będzie niewystarczająca — mówi w "Pulsie Biznesu" Krzysztof Jaśkiewicz, menedżer w spółce Pinnacle.

Jeszcze do niedawna popyt na magazyny był bardzo duży, więc można było oczekiwać wzrostu stawek czynszowych. Niestety, ze względu na sytuację gospodarczą zapotrzebowanie wśród najemców spadło, a proces decyzyjny znacznie się wydłużył. Dlatego stawki czynszu powinny się utrzymywać na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego.

Zdaniem Joanny Sinkiewicz z zespołu powierzchni przemysłowych i logistycznych w DTZ, na rynku panuje stan wyczekiwania.

— Deweloperzy wstrzymują realizację projektów czekając na podpisanie nowych umów najmu. Z drugiej strony potencjalni najemcy są bardzo ostrożni, przesuwają decyzje i liczą na obniżenie stawek. To nie pozostaje bez wpływu na ceny dostępnych powierzchni. Wprawdzie wyjściowe stawki najmu nie uległy poważniejszym zmianom od ostatniego kwartału 2008 r. i utrzymują się na poziomie 5,5-6 EUR w warszawskiej I strefie i 3,5-4,6 EUR w pozostałych lokalizacjach, jednak właściciele magazynów są bardziej skłonni do wydłużania wakacji czynszowych i stosowania innych zachęt, obniżając tym samym faktyczne koszty najmu. Z pewnością wpłynie to na spadek czynszów — wyjaśnia w dzienniku Joanna Sinkiewicz.

Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych Colliers International, wskazuje jednak, że przez ostatnie pół roku stawki czynszu za nowoczesne powierzchnie magazynowe wzrosły o 10-15 proc. — To wynik sytuacji ekonomicznej, wyższych kosztów finansowania nowych projektów i braku transakcji inwestycyjnych w tym sektorze — mówi Maciej Chmielewski.

Według jego przewidywań, przy obecnym popycie stawki czynszów pozostaną na dzisiejszym, niezmienionym poziomie. Jednakże, gdyby popyt na powierzchnie magazynowe w najbliższym czasie wzrósł i przekroczył dzisiejszy poziom, wówczas stawki czynszu mogłyby pójść w górę.

Należy też pamiętać o powierzchni wracającej na rynek, czyli o podnajmowaniu przez wiele firm swoich zasobów magazynowych. W ten sposób przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem i zmuszone do ograniczenia działalności operacyjnej redukują koszty wynajmu magazynów - czytamy w "PB".

Bez wątpienia w najbliższych miesiącach przed firmami poszukującymi dodatkowych metrów otworzy się kilka ciekawych możliwości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!