Maciej Bando, prezes URE: Nie dywagujmy, tylko wprowadźmy rynek mocy

Maciej Bando, prezes URE: Nie dywagujmy, tylko wprowadźmy rynek mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Popieram wprowadzenie rynku mocy w Polsce, bo uważam, że nie ma alternatywnego, równie przewidywalnego co do skutków i kosztów pomysłu na uchronienie kraju przed deficytem mocy. Jeśli sektor energetyczny nie zostanie zasilony dodatkowym strumieniem pieniędzy z rynku mocy, to inwestycje w branży energetycznej będą poważnie zagrożone - mówi Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

W Sejmie trwają prace nad ustawą o rynku o mocy. Czy pana zdaniem określany tą ustawą mechanizm mający zapobiec powstaniu w Polsce deficytu mocy wytwórczych jest potrzebny?


- Od kiedy kieruję Urzędem Regulacji Energetyki wielokrotnie powtarzałem, że nieodzowne jest jak najszybsze wprowadzenie rynku mocy. Poza tym, czy jest obecnie inny pomysł na to, żeby utrzymać w systemie istniejące elektrownie i pobudzić budowę nowych niż ten, aby zapłacić za dyspozycyjność mocy? Bo przecież do tego można sprowadzić proponowany mechanizm rynku mocy.

Pojawia się koncepcja, na przykład w tzw. pakiecie zimowym, która, jak ją rozumiem, sprowadza się do uwolnienia cen energii elektrycznej.


- Oczywiście, innym wyjściem niż rynek mocy mogłoby być natychmiastowe uwolnienie cen energii elektrycznej, w tym dla gospodarstw domowych. Czyli wprowadzenie w pełni wolnego rynku energii. Jednakże oznaczałoby to ruch ceny energii elektrycznej w górę, zbyt duży jak na tolerancję regulatora, równoważącego interesy przedsiębiorstw energetycznych z interesami indywidualnego odbiorcy końcowego. Poza tym ze względu na zmienność cen i zmieniający się rynek, wcale nie jest pewne, czy byłby to wystarczający impuls inwestycyjny dla sektora.

Słowem, popiera pan wprowadzenie rynku mocy w Polsce?


- Jak powiedziałem, popieram wprowadzenie rynku mocy w Polsce, bo uważam, że nie ma alternatywnego, równie przewidywalnego co do skutków i kosztów pomysłu na uchronienie kraju przed deficytem mocy.

Jeśli sektor energetyczny nie zostanie zasilony dodatkowym strumieniem pieniędzy z rynku mocy, to inwestycje w branży energetycznej będą poważnie zagrożone. Firmy energetyczne słusznie zwracają uwagę, że przy obecnych hurtowych cenach energii rzędu 170 zł/MWh nie opłaca się produkcja energii z węgla kamiennego w istniejących elektrowniach. Tym bardziej nie będzie możliwy zwrot z inwestycji w nowe elektrownie. Przecież już z wcześniejszych analiz sprzed kilku lat wynikało - gdy zaczynała się budowa Opola II - że rentowność inwestycji zapewnia cena powyżej 200 zł/MWh.

W dalszej części rozmowy m.in.:

  • Jak wprowadzenie rynku mocy przełoży się na ceny energii?
  • Co Maciej Bando powiedziałby przeciwnikom rynku mocy?
  • Dlaczego uważa, że wolny rynek w elektroenergetyce nie działa?
  • Jak pokonać problem kryterium emisji 550 kg CO2/MWh, którego wprowadzenie eliminowałoby z rynku mocy elektrownie węglowe?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Maciej Bando, prezes URE: Nie dywagujmy, tylko wprowadźmy rynek mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!