Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Kłaczyński, Everett Consulting: pozywanie Covec przed polskim sądem to strata czasu

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
14-09-2011 10:58
M. Kłaczyński, Everett Consulting: pozywanie Covec przed polskim sądem to strata czasu
fot. mat. pras.

- Można się spodziewać, że GDDKiA pozwie Covec przed polskim sądem i ma duże szanse na uzyskanie korzystnego wyroku. Na tym jednak polskie sukcesy w tej sprawie się zakończą - ocenia mecenas Michał Kłaczyński, wspólnik w firmie doradczej Everett Consulting.

Specjalizuje się Pan w międzynarodowym prawie gospodarczym i studiował Pan w Chinach. Co Pana wiedza prawnicza mówi na temat szans GDDKiA na wyegzekwowanie roszczeń kierowanych wobec Covec?
- Treść umowy z Covec nie jest, niestety, powszechnie dostępna, więc nie sposób sprawdzić u źródła, jak brzmi klauzula rozstrzygania sporów. Na podstawie doniesień prasowych i informacji udzielanych przez GDDKiA można jednak dojść do wniosku, że umowa przewiduje właściwość polskiego sądu, zapewne sądu siedziby GDDKiA. Można się zatem spodziewać, że GDDKiA pozwie Covec przed polskim sądem i ma duże szanse na uzyskanie korzystnego wyroku. Na tym jednak polskie sukcesy w tej sprawie się zakończą. Wyegzekwowanie zasądzonych kwot jest bardzo mało prawdopodobne.

W czym problem?

- W braku majątku Covec w Polsce. Jedyną drogą dochodzenia roszczeń, która pozostanie GDKDiA, będzie egzekucja w Chinach, ale skorzystanie z niej będzie wymagało zwrócenia się do chińskiego sądu o uznanie i wykonanie wyroku. I tu czeka naszych urzędników niespodzianka - chiński sąd odmówi uznania wyroku.

Dlaczego chiński sąd miałby odmówić uznania wyroku polskiego sądu?

- Uznawanie wyroku polskiego sądu podlega przepisom prawa krajowego ChRL oraz polsko-chińskiej umowy o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Zgodnie z jej postanowieniami chiński sąd może odmówić wykonania wyroku wydanego w Polsce, jeśli według chińskiego prawa polskiemu sądowi nie przysługiwała jurysdykcja, a także gdy w Chinach zostanie wydane orzeczenie w tej samej sprawie albo postępowanie w tej samej sprawie będzie w toku. I tu pojawia się element, który umyka uwadze większości przedsiębiorców zawierających umowy z chińskimi partnerami: zgodnie z chińskimi przepisami postępowania cywilnego swoboda stron w zakresie wyboru sądu właściwego do rozstrzygnięcia sporu wynikającego z umowy jest ograniczona do sądów ChRL. Potwierdza to praktyka - niezwykle rzadko udaje się zagranicznym podmiotom uzyskać jego wykonanie w Chinach. Tym samym GDDKiA, chcąc wyegzekwować roszczenia, będzie musiała pozwać Covec jeszcze raz, ale tym razem w Chinach. To oznacza kolejne 2-3 lata w sądzie, mniej przyjaznym dla GDDKiA niż warszawski Sąd Okręgowy choćby z uwagi na język postępowania i odmienną kulturę prawną. Uważam, że pozywanie Covec przed polskim sądem to strata czasu, ale najwyraźniej zainteresowani muszą się o tym przekonać sami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP