Łódzkie wodociągi wprowadziły nową technologię naprawy kanałów

Łódzkie wodociągi wprowadziły nową technologię naprawy kanałów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Łódzkie wodociągi wprowadziły nową technologię naprawy kanałów. Przy użyciu elastycznych rękawów z włókna szklanego utwardzanych światłem UV można w dwa dni naprawić 200 metrowy kanał - poinformował rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi Miłosz Wika.

Jak powiedział, aby naprawić stary ściekowy kanał nie trzeba już rozkopywać ulic i blokować ulicznego ruchu ciężkim sprzętem. Wystarczy, że do kanału zostanie wprowadzony przez studzienkę kanalizacyjną elastyczny rękaw z włókna szklanego. Nasączony jest poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV.

"Po umieszczeniu pod ziemią rękawa, jest on napełniany powietrzem pod dużym ciśnieniem i dzięki temu dokładnie wypełnia całą przestrzeń kanału. Do rękawa wprowadzany jest następnie wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Po zakończeniu tego procesu pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne z okolicznych budynków" - wyjaśnił rzecznik.

Zwrócił uwagę, że metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 200. metrowego odcinka kanału. Naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm.

Jak mówił włókno szklane utwardzane światłem ma bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, dlatego nowa technologia sprawdza się najlepiej w miejscach, w których konieczne jest pilne wzmocnienie nośności kanału na przykład, gdy przebiega on pod ulicą, po której przemieszczają się ciężkie pojazdy.

"Metoda renowacji UV jest skuteczna szczególnie w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Całe oprzyrządowanie do prac mieści się w niewielkim samochodowym kontenerze. Zadanie wykonuje kilku pracowników w dwa dni robocze. Jednego dnia kanał jest myty, drugiego układany jest rękaw" - dodaje.

Rękaw utwardzany UV ma żywotność około 40 lat, jest wodoodporny, nie powoduje też znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury. Według rzecznika, w tym roku pracownicy wodociągów chcą naprawić metodą UV ponad 1000 metrów łódzkich kanałów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łódzkie wodociągi wprowadziły nową technologię naprawy kanałów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!