PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lewiatan: nowa ustawa dyskryminuje wielu podwykonawców

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
09-07-2012 17:57

Ustawa zabezpieczająca interesy podwykonawców pracujących przy kontraktach na roboty budowlane, realizowane dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie zamówień publicznych, dyskryminuje duże firmy uważają przedstawiciele PKPP Lewiatan.

Niektóre jej zapisy mogą stanowić podstawę do formułowania zarzutów o niezgodności z konstytucją – stwierdza PKPP Lewiatan w liście skierowanym do prezydenta RP.
Z dobrodziejstw ustawy wyłączeni są wszyscy inni przedsiębiorcy, którzy wykonywali roboty, dostawy i usługi na rzecz wykonawców zamówień publicznych zlecanych przez innych zamawiających. Już wiadomo, że podobna z sytuacja, do tej na budowach dróg i autostrad, występuje na budowie np. Stadionu Narodowego.

Ustawa z 28 czerwca 2012 r. obejmuje tylko mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Dyskryminuje dużych. Gorsze ich traktowanie ujawni się w razie upadłości generalnych wykonawców, podkreśla Lewiatan.

Beneficjenci ustawy otrzymają zaspokojenie z Krajowego Funduszu Drogowego. Następnie generalny dyrektor będzie zwracał się z roszczeniem regresowym do generalnego wykonawcy, bądź np. do syndyka masy upadłości. W ten sposób, w razie upadłości, duzi przedsiębiorcy otrzymają należności w wysokości wynikającej z podziału masy lub układu. Tymczasem, beneficjenci ustawy będą otrzymywali zapłatę niezależnie od wyniku podziału masy lub układu, stwierdza Lewiatan. Najpewniej zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu niż duzi przedsiębiorcy. Już to oznacza, że duże firmy będą narażone na większe ryzyko gospodarcze przy tych samych przedsięwzięciach.

Zdaniem PKPP Lewiatan, więksi przedsiębiorcy w państwie prawa nie mogą być traktowani jako swoisty bufor bezpieczeństwa, na wypadek perturbacji gospodarczych. Nieuregulowanie należności ma tak samo destrukcyjny wpływ na wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości. Domniemany zamysł ustawodawcy, jakoby wystarczające było objęcie ochroną tylko MŚP nie wytrzymuje konfrontacji z realiami życia gospodarczego. Niezaspokojenie należności przysługujących dużym firmom nieuchronnie pociągnie za sobą konsekwencje dla ich własnych kontrahentów, często właśnie mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Ustawa z 28 czerwca 2012 r. będzie miała także daleko idące skutki społeczne, oceniają autorzy listu. Przedsiębiorcy, którzy integrują swoją działalność w jednym podmiocie i angażują pracowników na podstawie umów o pracę, zostali gorzej potraktowani. Niezależnie od intencji ustawodawcy, uprzywilejowani zostali przedsiębiorcy stosujący takie czysto prawne zabiegi jak np. zatrudnianie pracowników na umowach cywilno-prawnych, czy rozbijanie działalności na szereg spółek celowych, które, w razie niepowodzenia projektu, łatwo zlikwidować, de facto z pokrzywdzeniem ich kontrahentów i pracowników.

Ustawa nieuchronnie prowadzi do dyskryminacji wewnątrz grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Wyraźnie bowiem uprzywilejowuje tych z nich, którzy są bezpośrednio związani z wykonawcą zamówienia publicznego. Mniejsi przedsiębiorcy, którzy także pracują na rzecz wykonania inwestycji GDKiA, ale na podstawie umów zawartych z tzw. dużymi podwykonawcami zamówienia publicznego – nie mogą już liczyć na dobrodziejstwa ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP