Lekka poprawa nastrojów w budownictwie

Lekka poprawa nastrojów w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koniunktura w budownictwie w bieżącym miesiącu oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

W styczniu 2012 r. ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 21 wobec minus 23 w grudniu 2011 r.

"Wpływ na to mają mniej negatywne niż w grudniu prognozy dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem" - napisano w komentarzu do badań.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (w grudniu odpowiednio 9 proc. i 32 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - dodano.

Z badań wynika, że aktualny portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem.

"Odpowiednie prognozy są również negatywne, choć w mniejszym stopniu niż formułowane w grudniu. Na opinie te mają wpływ zwiększające się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Zapowiadane ograniczenie zatrudnienia może być mniej znaczące od planowanego w grudniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych na poziomie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem. Spośród badanych przedsiębiorstw 20 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano- montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - wynika z badań.

GUS podaje również, że odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,4 proc. (przed rokiem 2,9 proc.).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (57 proc. w styczniu br., 54 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz konkurencją na rynku (55 proc. w bieżącym miesiącu, 52 proc. przed rokiem). W porównaniu ze styczniem 2011 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 34 proc. do 45 proc.) oraz kosztami materiałów (z 27 proc. do 38 proc.)" - napisano w komunikacie.

Badania wskazują również, że przedsiębiorcy zgłaszają w styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 70 proc. (67 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

"W styczniu 22 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66 proc. jako wystarczające, a 12 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 21 proc., 67 proc., 12 proc.)" - podał GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!