Lasy Państwowe stawiają na budownictwo drewniane

Lasy Państwowe stawiają na budownictwo drewniane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największym atutem nowoczesnego budownictwa drewnianego jest energooszczędność. Trzeba pamiętać, że ok. 30 proc. energii w Polsce jest zużywane tylko na ogrzewanie budynków - podkreślił w rozmowie z portalem WNP.PL Andrzej Schleser, główny specjalista w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Jak wskazał Schleser, Lasy Państwowe budują bardzo wiele obiektów na własne potrzeby.

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, że obiekty, które będą budowane na terenie Lasów Państwowych, będą nowoczesnymi budynkami z drewna - wskazał.

- Postanowiliśmy nagłośnić to, co się dzieje w budownictwie drewnianym i pokazywać, że można dziś nowocześnie i bardzo energooszczędnie budować z tego surowca - dodał.

Pytany o to, jaka będzie rola Lasów Państwowych w budownictwie mieszkaniowym, wyjaśnił, że w tym celu udostępnią one tylko zbędne i niezalesione grunty, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zabudowę.

Powstał też pomysł powołania spółki, która zajmie się promocją budownictwa drewnianego na cele mieszkaniowe. Schleser podkreślił, że w ostatnich latach Lasy Państwowe wypracowały bardzo dobre kontakty z branżą.

W projekcie nowelizacji ustawy o lasach autorstwa Ministerstwa Środowiska, proponuje się powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD).

We wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że jeśli projekt ustawy powołujący PDD zostanie uchwalony przez parlament do lipca, to spółka może powstać w okolicach września, października.

Jej celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego.

Spółka będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie Plus. Inwestycje budowane przez PDD będą przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.

PDD będą pełnić rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe. Założycielami spółki będą Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.

Spółka będzie budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne. Kapitał zakładowy spółki ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe mają wnieść do spółki grunty, a NFOŚiGW oraz BOŚ sfinansować budowę domów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lasy Państwowe stawiają na budownictwo drewniane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!