XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kto i kiedy pojedzie schetynówkami

Kto i kiedy pojedzie schetynówkami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rządowy program budowy i naprawy dróg lokalnych obejmie niecały 1 proc. dróg, które tego potrzebują.

Od niedawna w gabinecie wicepremiera i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny wisi wielka mapa Polski upstrzona niebieskimi i czerwonymi kropkami. Kropek jest 947, a oznaczają tzw. schetynówki, czyli kolejne - oprócz boisk "orlików" - oczko w głowie rządu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Założenie jest proste: rząd zapisał w budżecie na 2009 r. 1 mld zł na budowę i naprawę dróg lokalnych, czyli gminnych i powiatowych. Drugie tyle wykładają samorządy. Na przełomie 2008 i 2009 r. MSWiA zdecydowało, które z 2400 zgłoszonych przez lokalne władze projektów dostaną wsparcie.

Program jest na miarę możliwości, nie potrzeb - pisze "Gazeta". Obejmie ok. 2 tys. km z niemal 340 tys. km dróg lokalnych. To mniej niż 1 proc.

Schetyna: - Potrzeby są ogromne, tylko 10 proc. dróg lokalnych spełnia współczesne wymagania. Ale poprzednie rządy się tym nie zajmowały. Program planujemy na lata.

Kropek na mapie więcej jest na południu niż np. na Mazowszu. Schetyna: - To pierwsza edycja: wybraliśmy wariant, w którym pieniądze dzielimy po równo na każde województwo. W przyszłych latach pieniądze będziemy dzielili inaczej, choćby dlatego, że w mniejszych województwach większość potrzeb będzie już zaspokojona.

Na każde z województw przypadło więc ponad 60 mln zł z budżetu. Wnioski były rozmaite: od wylania nowego asfaltu, oświetlenia przejścia dla pieszych, wybudowania pobocza, do dodatkowego pasa do skrętu w lewo.

Wicepremier Schetyna mówi, że programowi budowy dróg lokalnych kryzys nie zagraża. - Pieniądze są gwarantowane. Gdyby jednak jakaś gmina lub powiat chciał zrezygnować, w każdym województwie mamy listę rezerwową.

"Gazeta": - Czy rząd chwali się "schetynówkami", żeby przykryć kryzys?

Schetyna: - Nie. Program uruchomiliśmy, zanim kryzys dotarł do Polski. Liczę, że dzięki zleceniom na budowę i remont zarobi wiele małych firm, co pomoże im przetrwać trudny czas.

Pierwsze przetargi pokazują, że projekty, paradoksalnie dzięki kryzysowi, mogą być tańsze. Jeśli to się potwierdzi w całej Polsce, pieniądze mogą dostać gminy i powiaty z listy rezerwowej - czytamy w "Gazecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto i kiedy pojedzie schetynówkami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!