XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys nie kryzys, szpitale inwestują i się modernizują

Kryzys nie kryzys, szpitale inwestują i się modernizują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Modernizacje obiektów ochrony zdrowa czy zakupy nowoczesnej aparatury są w wielu szpitalach koniecznością. Co sprzyja realizacji takich przedsięwzięć, a co stanowi barierę? Szefowie lecznic coraz częściej podkreślają, że głównym problemem zwykle nie jest zdobycie pieniędzy, lecz zmienność przepisów oraz brak spójnych planów inwestycyjnych w poszczególnych regionach.

- Uważam, że Polska jest bardzo bogatym krajem, ponieważ wydaje środki na szereg inwestycji w sposób zupełnie niekontrolowany - podkreślał prowokująco Przemysław Daroszewski, dyrektor SP ZOZ MSW w Poznaniu, podczas wielkopolskiej konferencji Rynku Zdrowia w grudniu ubiegłego roku*.

Szefowie placówek w trakcie poznańskiego spotkania zaznaczali, że co roku są zaskakiwani nowymi regulacjami mającymi istotny wpływ na wydatki inwestycyjne. Dyrektor Przemysław Daroszewski podaje przykład rezonansu magnetycznego w odległych od siebie o kilkaset metrów lecznicach.

Kupowanie musi mieć sens

- Wykonywaliśmy badania połączeni światłowodem, nie było potrzeby kupowania nowego urządzenia. Ale poprzedni prezes NFZ stwierdził, że mamy drugi stopień referencyjności, więc każdy musi mieć rezonans na miejscu. Po co? Żeby w szpitalach były rezonanse magnetyczne wykorzystywane w 30-40%? - pyta retorycznie dyrektor Daroszewski.

Dlatego uważa, że absolutnie nie ma żadnej kompatybilności w planach finansowych i inwestycyjnych oraz długofalowej polityki zdrowotnej, zakładającej sensowne wydawanie pieniędzy.

- Płatnik tworzy sztywne warunki, które utrudniają nam życie, bo np. uzyskując drugi stopień referencyjności posiadam sprzęt na intensywnej terapii, którego nigdy nie wykorzystam - twierdzi dyrektor poznańskiego szpitala MSW. - Nie mówiąc o 6 czy 10 pompach automatycznych na jedno stanowisko. Kiedy rozmawiam z anestezjologami, mówią, że nigdy w życiu tego nie użyją.

Zbyszko Przybylski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o, potwierdza, że pozyskiwanie środków inwestycyjnych nie jest dzisiaj tak wielkim problemem, jak właśnie zasadność ich wydawania. Jego zdaniem to, co najbardziej chyba dzisiaj doskwiera szpitalom, to ogromna liczba aktów prawnych, które co chwila się zmieniają - zarówno na poziomie ustaw, jaki i resortowych rozporządzeń oraz zarządzeń prezesa NFZ.

- Myślę, że każdy z nas może wymienić po kilka rodzajów inwestycji, które zrealizowaliśmy, ponieważ były takie, a nie inne wymogi, a potem te wydatki okazały się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, gdyż np. zmieniły się zasady kontraktowania - stwierdza prezes Przybylski.

Fundusze, obligacje, kredyty

Inwestować jednak trzeba i każdy dyrektor rozwiązuje problemy z planowaniem oraz finansowaniem inwestycji we własnym zakresie.

- W moim szpitalu inwestujemy od 1999 roku w zasadzie bez przerwy. Teraz jesteśmy w trakcie budowy trzykondygnacyjnego dużego pawilonu. Skąd środki? Najprostsze rozwiązanie to pieniądze unijne, choć na razie to źródło wyschło. Poza tym korzystaliśmy w tych latach z wielu możliwości - mówi Tadeusz Stefaniak, prezes zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Sp. z o.o.

Szef pleszewskiego szpitala podaje przykłady możliwości pozyskania funduszy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inną metodę pozyskania środków na inwestycje znalazł szpital we Wrześni, gdzie potrzeby inwestycyjne były ogromne w związku z rozpoczęciem programu dostosowawczego do wymogów resortu. Aby uzupełnić brakujące finansowanie - poza środkami unijnymi - szpital zdecydował się na emisję obligacji.

- To jeszcze dość rzadki instrument na polskim rynku medycznym - przyznaje prezes Zbyszko Przybylski. Podkreśla, że w tym przypadku potrzebne jest dobre współdziałanie z właścicielem, czyli samorządem.

- Plusem jest to, że takie narzędzie nie wpływa na wskaźniki zadłużenia powiatu. Ponadto łatwiejsze jest rozliczanie środków niż w przypadku pieniędzy unijnych, a co istotne - emisja obligacji nie jest drogim sposobem pozyskiwania pieniędzy. Banki oczekują mniej zabezpieczeń czy formalności niż przy zastosowaniu innych rozwiązań - dodaje szef Szpitala Powiatowego we Wrześni.

Z kolei większość inwestycji w poznańskim szpitalu MSW finansowana jest z kredytów bankowych. Ale nie tylko. - Uruchamiamy w szpitalu oddział hematologii i ta inwestycja została znacząco wsparta przez Urząd Miasta - zaznacza dyrektor Daroszewski.

Wskazał ponadto - w kontekście inwestycji - że warto pamiętać o jednym z zapisów ustawy o działalności leczniczej, dotyczącym współczynnika obliczania dotacji ze środków publicznych dla jednostek ochrony zdrowia w zależności od źródeł finansowania.

- Według tych przepisów, im więcej będziemy mieli źródeł finansowania spoza NFZ, tym mniej dostaniemy pieniędzy z dotacji. Nie wiem, co ustawodawca miał myśli tworząc ten zapis. Generalnie chyba to, żeby podcinać skrzydła tym, którzy starają się o dodatkowe źródła finansowania - komentuje Przemysław Daroszewski.

Więcej materiałów poświęconych tematyce służby zdrowia w serwisie: www.rynekzdrowia.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys nie kryzys, szpitale inwestują i się modernizują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!