PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kryzys branży budowlanej nie wpłynie na projekty energetyczne

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
12-07-2012 13:20
Kryzys branży budowlanej nie wpłynie na projekty energetyczne

- Każdorazowo, gdy słyszymy o kryzysie w danej branży, musimy poddać analizie, czy jest to kryzys sensu stricto, wynikający z materializacji systemowych ryzyk właściwych tej branży, czy też mamy do czynienia z pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej wybranych przedsiębiorstw - mówi Jarosław Myjak, wiceprezes PKO BP

Skala inwestycji w energetyce jest ogromna. Oczywistym jest, iż muszą one zostać realizowane przez konsorcja wykonawcze, w tym z udziałem firm międzynarodowych. Tym samym, aktualna sytuacja w branży budowlanej powinna mieć ograniczony wpływ na projekty energetyczne - mówi w wywiadzie dla portalu wnp.pl Jarosław Myjak, wiceprezes PKO BP.

Jak pana zadaniem, ogarnięta problemami branża budowlana poradzi sobie w przyszłości z tak dużymi inwestycjami jak budowa bloków energetycznych, czy elektrowni atomowej?
- Obecnie realizowane procesy inwestycyjne budowy nowych mocy wytwórczych w polskiej energetyce wytwórczej wraz z inwestycjami planowanymi przez grupy energetyczne do 2020 r. obejmują łącznie 14,8 GW nowych mocy zainstalowanych. Skala inwestycji jest więc ogromna. Oczywistym jest, iż muszą one być realizowane przez konsorcja wykonawcze, w tym z udziałem firm międzynarodowych. Tym samym, aktualna sytuacja w branży powinna mieć ograniczony wpływ na projekty energetyczne. Nie można oczywiście wykluczyć sytuacji, iż w już rozstrzygniętych przetargach, może zajść konieczność zmiany w składach konsorcjów wykonawczych, ale nie powinno to mieć wpływu na realizację inwestycji kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto dodać, iż banki chętnie angażują się w inwestycje wspierające sektor energetyczny. Dla przykładu, PKO Bank Polski jest zaangażowany w kluczowe projekty energetyczne takie jak m.in. Elektrownie Opole, Elektrownie Kozienice.

Kiedy zatem zapala się czerwone światło i bank widzi, że projekt nie ma szans na powodzenie?

- Podstawą podjęcia decyzji kredytowej jest analiza dokumentacji przedstawionej przez wnioskodawcę. W oparciu o nie diagnozujemy najwrażliwsze parametry inwestycji, które na etapie realizacji i późniejszej eksploatacji inwestycji na bieżąco monitorujemy. Oceniamy postęp robót, realizację budżetu kosztowego, terminowość rozliczeń z wykonawcami i podwykonawcami jak i wiele innych elementów specyficznych dla danej inwestycji.

Znakiem ostrzegawczym może być wiele parametrów, bo też przedmiotem finansowania mogą być różnorakie inwestycje od budynków mieszkalnych, poprzez centra handlowe, budynki biurowe, infrastrukturę drogową aż po energetykę zarówno konwencjonalna jak i odnawialną. Nie jest to oczywiście wyczerpujący katalog możliwych przedmiotów finansowania, ale zawsze światełko alarmowe zapala się, gdy obserwujemy opóźnienia w postępie robót, wzrost poziomu zobowiązań handlowych, zmianę parametrów rentowności inwestycji, czy też pogorszenie wskaźników płynności.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP