Kryzys będzie sprzyjał PPP

Kryzys będzie sprzyjał PPP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami Europy, powstaje niewiele inwestycji w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Zdaniem ekspertów kryzys, wbrew pozorom, nie zaszkodzi PPP, a wręcz przeciwnie - może przyczynić się do jego rozkwitu.

Korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, sytuacja Polski na tle Europy, działanie znowelizowanej ustawy o PPP, która weszła w życiu 27 lutego 2009 r., problemy w realizacji inwestycji w ramach PPP - te m.in. zagadnienia były przedmiotem debaty o PPP, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Od początku 2009 r. do września 2011 r. w Polsce ogłoszono 107 postępowań o zawarcie umowy PPP i podpisano 18 umów, z czego 6 w trybie ustawy o PPP. Całkowita wartość podpisanych umów wynosi ok. 625 mln zł netto.

Większość projektów jest zgłaszana przez jednostki samorządu terytorialnego. Buduje się w ten sposób boiska, szkoły, placówki zdrowia, drogi, parkingi, infrastrukturę energetyczną itp. PPP stwarza też dobre warunki do budowy szerokopasmowych sieci internetowych. Partner prywatny może wybudować i eksploatować sieć telekomunikacyjną lub zarządzać i utrzymywać już istniejącą infrastrukturę.

Zdaniem uczestników debaty korzyści z PPP od dawna są doceniane w wielu krajach świata. W Europie w liczbie inwestycji realizowanych w systemie PPP przoduje Wielka Brytania, w czołówce jest także Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy. Polska w tej dziedzinie wciąż stawia pierwsze, nieśmiałe kroki i ten początkowy etap wciąż nie ustąpił miejsca licznym i zdecydowanym przedsięwzięciom. Dla porównania: 53 proc. wszystkich europejskich inwestycji w ramach PPP w latach 2000-2009 zrealizowała Wielka Brytania, Hiszpania - 11 proc., Niemcy - 5 proc., a Polska jedynie 1,7 proc.

"Główny problem PPP polega na tym, że samorządy chciałyby, aby to partner prywatny wziął na siebie ryzyko finansowe, a swoje wynagrodzenia wziął z rynku, a nie z budżetu. Natomiast partnerzy prywatni pod wpływem banków widzieliby takie przedsięwzięcia, jako zagwarantowane przez budżet publiczny. Obie strony muszą zacząć bardziej uwzględniać realia takiej współpracy" - powiedział PAP Bartosz Korbus, prezes Instytutu PPP.

Zdaniem dr Andrzeja Panasiuka, prezesa TK Telekom, przepisy dotyczące PPP w Polsce są dość dobre, ale na efekty trzeba jeszcze poczekać, bo inwestycje w ramach PPP trwają latami. Natomiast kryzys jest sprzymierzeńcem rozwoju PPP, gdyż rosnące długi samorządów i Skarbu Państwa ograniczają ich zdolność finansowania inwestycji.

"Kryzys sprzyja rozwojowi PPP, gdyż musi zaistnieć potrzeba, aby takie partnerstwo zawiązać, a sytuacja kryzysowa takie potrzeby stwarza. Najlepszy przykład, że w Anglii i Francji sięgnięto po PPP na przełomie lat 70. i 80., gdy doszło tam do załamania sektora finansów publicznych" - powiedział PAP Panasiuk.

Zdaniem ekspertów, upowszechnianie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jest konieczne dla gospodarczego i społecznego rozwoju kraju. Intensywne zasilanie polskiej gospodarki przez programy UE stwarza dla PPP szansę i pozytywną presję.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys będzie sprzyjał PPP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!